Головна

Історія освоєння дніпровських круч у Києві. Аскольдова Могила

IMG_20200712_080417-EFFECTS«Аскольдова могила» в даний час вважається парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва, проте так було не завжди. Це знамените київське урочище має непросту історію і зберігає ще багато таємниць.

Назва «Аскольдова могила» пов'язано з давнім переказом, вміщеним в літописі, як подія, що відбулася на березі Дніпра в 882 році.

Князь Олег з малолітнім Ігорем (сином Рюрика) і військом приплив на човнах до Угорське урочище і хитрістю виманив київських правителів Аскольда і Діра. Після оголошення, що правити Києвом можуть тільки представники княжого роду, Аскольд і Дір були вбиті.

Князь Олег, вимовивши знамениті слова «тут буде мати городам руським», став правити Києвом. Тіло Аскольда було перенесено і поховано на прилеглій горі, яка з тих пір називається Аскольдовою могилою.

Раніше цю місцевість називали Угорським урочищем, так як при міграції на захід в 898 році біля Аскольдової могили зупинялося табором плем'я угрів (предків сучасних угорців).

Над могилою Аскольда була побудована невелика дерев'яна церква, освячена на честь небесного покровителя Аскольда, святителя Миколая Мирлікійського. За однією з версій храм спорудила княгиня Ольга, по інший - якийсь Олма, чий двір стояв поруч.

У 971 році Миколаївська церква була зруйнована князем Святославом - язичником і сином княгині Ольги, а відновлена ??при київському князя Володимира Святославовича.

В ХІ столітті на Аскольдовій могилі існував Миколаївський жіночий монастир. Вважається, що в цьому монастирі проводила свої останні дні мати преподобного Феодосія.

У ХІІ столітті монастир був замінений чоловічим. На цьому ж місці в старовину було і особливе зміцнення, ворота якого під ім'ям угорських існували ще довгий час. Трохи пізніше тут же виникло і невелике поселення, відоме як Красниця.

Перше зображення дерев'яної церкви Святого Миколая з трьома банями з'явилося на плані 1638 року Афанасія Кальнофойського.

З 1786 року місцевість навколо Миколаївської церкви стає громадським привілейованим кладовищем, що належать до Київського Ніколо-Пустинно-Слупський монастирю. До цього часу монастирські поховання займали тільки частину гори біля дерев'яної церкви.

15 червня 1809 митрополит Київський і Галицький Серапіон відвідав Аскольдову могилу і, оглянувши стару дерев'яну церкву, погодився дати дозвіл воронезькому купцеві Самуїла Микитовича Мещерякова, на його прохання і на його гроші, побудувати тут кам'яну церкву замість дерев'яної.

Закладка церкви була здійснена 1 вересня 1809 року а 27 вересня митрополит оглядав вже будується кам'яну церкву.

1 вересня 1810 року було освячено закладена рівно рік тому нова церква, побудована за проектом першого головного архітектора Києва Андрія Івановича Меленського і «влаштована для поховання мертвих» з 24 склепами внизу в стіні, з 28 склепами в середині і з 24 склепами нагорі між колонами.

Однокупольная кругла церква-ротонда зведена на кошти, пожертвувані воронезьким міським головою Самуїлом Микитовичем Мещерякова в пам'ять його дружини Олександри, яка померла в Києві в 1809 році і похованої на Аскольдовій могилі.

У 1815 році був підписаний контракт з провідним київським іконописцем Осипом Белецким на розпис стін, вівтаря і куполи олійними фарбами. Церква розписувалася два рази: в 1816 і 1856 роках.

У 1845 році поховання на кладовищі забороняють, так як в стіні церкви утворилася тріщина, а через будівництво моста через Дніпро виникла небезпека сповзання грунту.

Подальшу долю церкви визначив імператор Микола І, про що всередині церкви була зроблена наступна напис: «Блаженної пам'яті Государ Імператор Микола Павлович в 1847 р вересня 10 благосоізволіл відвідати церкву на Аскольдовій могилі та на донесення інженерів зробити Сломка церкви, що отримала тріщину від змарнілого з одного боки кургану, зволив відповісти: Анітрохи падінням не грозить; трохи потрібно поправки, і церква повинна існувати ».

Була й інша напис над західними дверима, заснована на старовинному переказі: «На цьому місці церкву таємно існувала, влаштована християнами від Андрія Первозванного апостола освіченими».

Зображення церкви на Аскольдовій могилі в ХІХ столітті можна побачити на полотнах відомих художників В.І. Штернберга, Т.Г. Шевченко, В.Ф. Тімма.

У 1866 році навколо кладовища будують кам'яну огорожу, а в наступному році - цегляну п'ятикупольним каплицю Миколи Чудотворця.

2 липня 1866 в Києві урочисто відзначалося тисячоліття з часу хрещення Аскольда (Миколи), після чого з Миколаївського монастиря щорічно став відбуватися хресний хід на Аскольдову могилу.

День 2. липня є днем ??положення Пречесний ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні (північно-західному передмісті Константинополя) - святом, встановленим патріархом Фотієм I Константинопольським.

Літописна переказ свідчить, що під час облоги військом Аскольда Константинополя в 860 році, патріарх Фотій відправив молебень і поклав Ризу Божої Матері в море, після чого піднялася буря і потопила російські кораблі. Побачене диво і стало згодом причиною хрещення Аскольда.

З 1872 року на цвинтарі знову дозволяють виробляти поховання, і воно хаотично розростається.

У 1881-1882 роках церква Святого Миколая була відреставрована за проектом Володимира Ніколаєва. В цей же час на посаду доглядача кладовища призначається ієромонах Рафаїл (Гавриїл залипати), який розбив цвинтарний схил на тераси, проклав доріжки, встановив лавки.

У спорудженої оранжереї Рафаїл став вирощувати квіти і рослини для прикраси кладовища. Остання, дев'ята тераса була утворена в 1916 році.

У 1888 році М.М. Захарченко писав про Аскольдовій могилі, що це «саме мальовниче і найкраще вміст кладовищі в Києві», а сама «місцевість ця відрізняється чудовою мальовничістю: над нею височіє крутий обрив; біля підніжжя її розстеляється Дніпро і відкривається чарівний вид на Задніпров'я; а посередині в густій ??зелені біліє невелика кругла кам'яна церква св. Миколая ».

У 1892 році черговий доглядач Аскольдової могили отець Веніамін звернувся з проханням про асигнування коштів на оновлення церкви.

Найбільшу суму в 20000 рублів пожертвувала Анастасія Михайлівна Демидівська, вдова учасника кавказько-турецької війни 1855-1856 рр. генерал-майора Кубанського козачого війська Миколи Михайловича Демидівського (Сімейний склеп Демидовских розташовувався біля входу до церкви, на першій і другій терасах).

На ці кошти церква була пофарбована і оштукатурена, підлогу галереї встелена різнокольоровими плитками, а підлогу церкви - паркетом і облямований мармуровим цоколем біля стін. Біля входу до церкви поставлений дубовий тамбур і споруджені гранітні сходи.

Настінний розпис за ескізами Віктора Михайловича Васнецова була виконана місцевим художником Сонін. Новий іконостас виготовили в Італії, за що було сплачено 6000 рублів.

На згадку про цю подію до напису над входом в середині церкви було додано: «У 1894 р ретельністю вдови генерала Анастасії Демидівської в пам'ять чоловіка її Миколи споруджений мармуровий іконостас з образами». Оновлену церква 7 липня 1894 року до 3-й річниці смерті Миколи Демидівського освятив митрополит Київський і Галицький Іоанникій.

У 1895 році відбувся черговий зсув, крайні склепи і пам'ятники були зруйновані. У кількох місцях нижче церкви в землі утворилися тріщини, що йдуть паралельно течією Дніпра. Створена комісія вирішила влаштувати дренаж верхньої площі кладовища для відводу води.

У 1898 році намісником Києво-Пустинного Нікольського монастиря стає відомий богослов Преосвященний Єпископ Сильвестр (Малеванський), з ім'ям якого пов'язана чергова реконструкція церкви. Згідно із заповітом Сильвестра, після смерті в 1908 році він був похований в крипті Свято-Миколаївського храму, де влаштували храм Св. Сильвестра.

У 1899-1901 роках на кошти Марії Поторжінской, вдови київського протоієрея Матвія Поторжінского була побудована нова, велика дзвіниця (архітектор Євген Федорович Єрмаков).

Чеслав Адамович Ящевського писав в 1913 році: «Кругом церкви розташований цвинтар. Воно вже майже зовсім заповнене, і протягом останнього півстоліття поховання відбуваються тут тільки у фамільних склепах. Тут багато багатих пам'ятників і надгробків, часто оточених квітниками і газонами. В даний час Аскольдова могила служить кладовищем для місцевої плуто- і аристократії. На кладовищі спочиває багато громадських, військових і адміністративних діячів, імена яких відомі далеко за межами Києва »[9].

А ще Ч.А. Ящевського вважав, що Аскольдова могила - це одне з місць, яке «має відвідати кожен, хто хоч на кілька днів приїжджає до Києва».

На кладовищі були поховані учасники Вітчизняної війни 1812 року, кримської (1853-56 рр.), Кавказько-турецької (1855-1856 рр.) Та Першої світової воєн, відомі громадські та політичні діячі:

генерал-лейтенант, онук Сибірського хана Кучума, князь Олександр Васильович Сибірський;

артист, антрепренер, організатор знаменитого київського театру Микола Миколайович Соловцов з дружиною, актрисою Марією Михайлівною Глєбової;

знаменитий льотчик Петро Миколайович Нестеров, вперше виконав фігуру вищого пілотажу - «мертву петлю» і зробив перший повітряний таран;

військовий льотчик, основоположник тактики винищувальної авіації Євграф Миколайович Крутень;

заслужений професор Київського університету, терапевт Фрідріх Фрідріхович Мерінг;

громадський і культурний діяч, колекціонер, меценат Василь Васильович Тарновський (молодший);

видавець, редактор журналу «Киевская старина» Олександр Степанович Лашкевич;

заслужений ординарний професор, філолог Олександр Іванович Селін;

археограф Михайло Володимирович Юзефович;

підприємець і меценат Василь Федорович Симиренко;

відомі київські архітектори Володимир Миколайович Ніколаєв, Олександр-Петро-Адріан Якович Шиле, Георгій Павлович Шлейфер;

інженер шляхів сполучення, барон Рудольф Васильович Штейнгель;

учений-енциклопедист, громадський діяч Сергій Андрійович Подолинський та інші.

У 1918 році загальна площа кладовища склала 1 десятину 897 квадратних сажень.

2 лютого 1918 року в братській могилі були поховані студенти і гімназисти, загиблі в бою під Крутами. У той же день на цьому ж кладовищі поховали солдатів Першого революційного імені Мінського Ради робітничих, солдатських і селянських депутатів полку, полеглі в боях за Київ.

31 травня 1919 Колегія комунального господарства Києва постановила кладовищі закрити в зв'язку з його переповненням. До 1934 року дозволялося тільки підпоховання до існуючих могил родичів.

Згідно з постановою київського Міськради від 7 червня 1934 року народження, на Аскольдовій могилі планувалося створити «заповідник з утворенням в церкві музею, зосередженням всіх художніх надгробків з закритих кладовищ».

Однак 23 грудня 1934 Президія міськради ухвалив ліквідувати цвинтар на Аскольдовій могилі і передати у відання Тресту зеленого будівництва Горкомхоза.

У постанові наркома освіти УРСР Володимира Петровича Затонського значиться: «Аскольдову могилу потрібно як кладовище ліквідувати, церкву закрити. Надгробні пам'ятки використовувати в якості матеріалу для будівель і оформлення парків тощо. Бажано, щоб мармур у великих шматках (НЕ плитняк, а іншої форми глиби) був використаний в якості матеріалу для скульптур, а то не могли донедавна знайти шматка мармуру, щоб замовити бюст вождів революції ».

В результаті, кладовище піддалося варварському знищенню, ліквідували понад 2000 поховань, тільки 15 пам'яток передали до Художнього інституту для навчальних цілей, інші використовували як «матеріал» у відділі комунального господарства.

З могильних плит виготовили бордюри тротуарів Хрещатика і нинішньої вулиці Грушевського. Металеві частини поховань і могильні огорожі здали на металобрухт. Були знищені також склепи і саркофаг Аскольда, що знаходилися в крипті.

Незначне число поховань було перенесено. Відомо, що прах П.М. Нестерова, Е.Н. Крутеня перепоховали на Лук'янівському кладовищі, А.І. Селен - на Старому Байковому кладовищі. Могили родини Тарновських, С.А. Подолинського, М.М. Соловцова і М.М. Глєбової перенесли на Звіринецьке кладовище, а в 1970 році М.М. Соловцова і М.М. Глібову перепоховали на Новому Байковому кладовищі.

У свій час приміщення церкви пристосували під ресторан, а в 1938 році за проектом архітектора Петра Григоровича Юрченко замість купола надбудували колонаду, перетворивши таким чином храм в парковий павільйон. В цей же час знесли дзвіницю, будинок настоятеля і кам'яну огорожу.

Перепланування терас некрополя для майбутнього парку відпочинку і зміцнення схилів навколо Аскольдової могили тривало до 1940 року.

Поховання в цьому місці були відновлені під час німецько-фашистської окупації міста. Біля ротонди встановили обеліск з бронзовим погруддям німецького солдата в касці.

У 1941-1943 роках на Аскольдовій могилі, за відомостями Народного союзу Німеччини з догляду за військовими могилами, було поховано 1315 солдатів Вермахту, які загинули у Другій світовій війні.

Після визволення Києва німецьке кладовище повністю ліквідували. Тільки влітку 2015 року інтернаціональними бригадами були визначені місця німецьких поховань та проведені роботи по ексгумації останків солдат Вермахту з метою їх перепоховання на німецькому військовому цвинтарі в селі Віта-Поштова в Київській області.

У 1945 році біля церкви почали ховати радянських воїнів, полеглих при визволенні Києва. У 1957 році ці поховання перенесли у відкритий поблизу парк Вічної Слави.

У 1952 році територія Аскольдової могили була включена до складу Центрального міського парку культури і відпочинку.

Первісний вигляд храму повернули під час реставрації 1997-98 рр. за проектом архітектора Володимира Костянтиновича Хромченкова. У напівпідвалі була влаштована церква в ім'я Святого Сильвестра Папи Римського.

22 травня 1998 року обновлену церква на Аскольдовій могилі освятив Преосвященний Екзарх Києво-Вишгородський УГКЦ Любомир Гузар.

У 2001 році цю церкву відвідав Глава Держави Ватикан, Папа Римський Іоанн Павло II.

Мальовниче урочище на високому березі Дніпра зараз, як і раніше, залишається одним з основних впізнаваних символів Києва, де люблять відпочивати кияни і регулярно проводяться екскурсії.

Храмове свято святого Миколая Чудотворця Мірлікійського в оновленій церкви на Аскольдовій могилі відзначається 22 травня.

І.А. Андрєєв, кандидат технічних наук, доцент, КПІ ім. Ігоря Сікорського, №6, 2018

Джерело: https://www.krainaz.org/2018-06/395-askold

Переклад: https://translate.google.com.ua/?hl=uk&tab=TT

Фото: «Оранта»

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/