Головна

Теорії про історію Київської Русі (проби пера юного покоління майбутніх журналістів)

952563Хто такий Рюрик?

Існує кілька теорій про походження Рюрика. За однією з теорій, він не Рюрик, а Рьорик Ютландський – данський конунг за часів франкського імператора Лотаря. За деякими джерелами, вигнавши варягів за море, племена кривичів, новгородців та ще кілька племен покликали інших варягіви(чи вікінгів) і вождя Рюрика. І той став правити Новгородом та іншими землями. 

Норманське походження

За іноземними хроніками, Рьорик помер у 882 р., а Рюрик – у 879 р. Звісно, літописці можуть помилятись з датами. Якщо вважати, що Рюрик – той самий Рьорик, у якого було два брати – Синеус та Трувор, то всі майбутні князі походили з варягів.

Брати Рьорика

Братів у Рьорика (Рюрика) могло і не бути, Нестор Літописець міг написати слова «Синеус» і «Трувор», не переклавши їх. «Sine hus» означає «свій рід», «Thru varing» –  «вірна дружина». Тобто Рьорик прийшов зі своїм родом та вірною дружиною (військом).

askold1Аскольд з прізвиськом «Звір»

Бояри Рюрика (Рьорика) Аскольд та Дір попросили його дозволу піти з походом на Візантію, але побачили місто на Дніпрі, і дізнавшись, що місто нікому не належить, оселились там і стали там правити. Це був Київ.

Ім’я Аскольда пішло зі скандинавської мови - «Haskuldr», а «Дір» означає «звір» - «djur». Можливо, що існував деякий Хасколд з прізвсиськом «Дір (тобто «звір»). Його могли назвати так через його жорстокість.

Можливо, що люди описували Аскольда по-різному, тому виникли два образи. Може, Аскольд з Діром (або сам Аскольд) не просили дозволу у новгородського князя, а втекли самі через сварку, саме тому Олег, мабуть, і вбив їх.

Коли князь Олег прибув до Києва з воїнами та Ігорем, він попросив впустити їх до міста. Олег сказав, що він купець з Новгороду. Коли вийшли князі (або князь), він їм мовив: «Ви не князі, чи княжого роду, а ось князь» –  вказавши на Ігоря. Після цього Аскольда та Діра (чи Аскольда) вбили.

У Києві, де тепер стоїть церква св. Миколая Мирлікійського на Аскольдовій Могилі, поховали Аскольда. Князя Діра поховано в іншій церкві, але якщо існував один князь, то другої могили не існує.

Похід на Царгород

За літописом, у 907 році, Олег підійшовши до Царгорода, зрозумів, що вести облогу буде важко, наказав поставити човни на берег, прикріпити до них колеса та розправити вітрила. Так човни «поїхали». Жителі Константинополя злякались і здались. Після цього Олег прибив до воріт міста щит.

Щит та човни на колесах

Цього не могло статись, про це було б написано у візантійській хроніці, але там нема жодної згадки про цей похід. Сам похід існував, але перемогу перебільшено.

Нікіта Герасименко, учень 7 класу, спеціально для «Оранти»

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/