Головна

Свята Великомученице Катерино, моли Бога за нас!

Катерина не тільки добре знала твори мудреців старовини, але вона вивчала також твори знаменитих лікарів, таких, наприклад, як Аськлепій, Гіппократ і Галін; крім того вона навчилася ораторському і діалектичному мистецтву і знала багато мов і говір, так що всі дивувалися її вченості і знанням.

Багато багатих і знатних людей сваталися до неї і з цією метою приходили до її матери, таємної християнки, що приховувала свою віру внаслідок жорстокого гоніння, спорудженого у той час на віруючих Максиміном.

Родичі і мати часто радили Катерині вийти заміж, щоб царська спадщина її отця не перейшла в руки кому-небудь чужому. Але мудра отроковиця твердо вирішила в своєму серці зберегти на все життя чистоту дівоцтва і украй не хотіла заміжжя. Коли ж рідні Катерини почали посилено умовляти її одружитися, вона сказала їм:

– Якщо ви хочете, щоб я вийшла заміж, то знайдіть мені такого хлопця, який володів би тими чотирма даруваннями, якими я, як ви знаєте, перевершую всіх інших дівчат, і тоді я погоджуся вибрати його в подружжя. Отже, пошукайте всюди, чи не знайдете такого хлопця, який був би подібний до мене по знатності роду, по багатству, по красі і по мудрості; всякий же хлопець, що не має хоч би одного з цих дарувань, не гідний мене, і я не бажаю бути його дружиною.

Домашні Катерини, бачивши, що навряд чи можливо знайти такого хлопцеві, відмітили їй: царські сини і інші знатні шукачі її руки можуть зробитися тільки благородніше і багатше, якщо одружаться з нею, але по красі і по мудрості ніхто з нею не зможе порівнятися. А Катерина говорила їм на це:

– Я хочу мати женихом своїм тільки рівного мені. Бачивши непохитність своєї дочки, мати вирішила удатися до ради свого духовного отця, людини благочестивого і святого, який жив в сокровенному місці за містом. Вона узяла з собою Катерину і пішла з нею до цього праведного чоловіка. Старець, побачивши прекрасну отроковицу і почувши її мудрі, хоча і скромні мови, вирішив навчити її вірі в Христа, Господа Небесного.

– Знаю я, – сказав він їй, – одного дивного Хлопця, Який незрівнянно перевершує тебе у всіх твоїх даруваннях. Краса Його світліша за сонячне світло; премудрість Його управляє всіма плотськими і духовними творіннями; багатство Його скарбів поширене по всьому світу і ніколи не зменшується, але, у міру раздавання, все більш і більш збільшується; а висота Його роду незбагненна. У всьому світі немає подібного до Нього.

Слухаючи словам старця, Катерина подумала, що він говорить їй про якого-небудь земного князя, – вона зніяковіла, змінилася в особі і запитала старця– чи правда все те, що він їй говорить?

Він відповідав, що все це правда, і додав, що той Хлопець володіє ще іншими, великими даруваннями, яких неможливо і перерахувати. Катерина запитала:

– Чий же син Хлопець, що вихваляється тобою? Старець відповів їй:

– Він не має отця на землі, але народився і надприродньо від однієї чесної родом Пресвятої і Пречистої Деви. Вона сподобилася народити такого Сина за Свою найбільшу чистоту і святість; Вона вознесена вище за небеса, де Їй поклоняються всі святі ангели як Цариці неба і землі.

Катерина запитала старця:

– Чи можливо мені бачити Хлопця, про якого ти розповідаєш так багато чудового?

– Якщо ти зробиш те, що я скажу тобі, – відповів їй старець, – те сподобишся побачити дуже світле Обличчя Його. Катерина сказала йому:

– Бачу я, що ти людина розумна і старець поважний, і тому вірю, що ти говориш правду. Я готова виконати все, що ти повелієш мені, аби побачити мені Того, Кого ти так вихваляєш.

Тоді старець дав їй ікону Пресвятої Богородиці, що тримає в Своїх обіймах Божественного Немовляту, і сказав їй:

– Ось зображення Діви і Матері Того, про Якого я повідомив тебе так багато чудового. Візьми це зображення до себе додому і, зачинивши двері кімнати твоїй, з благоговінням піднеси старанну молитву до Діви, ім'я Якої – Марія; благай Її, щоб Вона благоволила показати тобі Сина Свого. Я упевнений, що, якщо ти з вірою Їй про те помолишся, Вона почує тебе і сподобить побачити Того, до Якого прагне душа твоя.

Тоді отроковица Катерина, узявши святу ікону, повернулася додому і вночі, усамітнившись в кімнаті своїй, почала молитися так, як навчив її старець. Під час тривалої молитви Катерина заснула від стомлення і побачила в видінні Царицю Небесну в тому вигляді, як Вона зображена була на іконі разом зі святим Немовлям, оточеним променистим сяйвом. Катерина не могла бачити лиця Його, бо Він відвернув його від неї і обернув його до Матері Своїй. Прагнучи побачити Його, Катерина зайшла з іншого боку, але Христос знову відвернувся від неї. Це повторилося три рази. Після того Катерина почула, що Богоматір сказала Синові Своєму:

– Дивись, Чадо моє, на рабу Твою Катерину, як вона прекрасна і добра.

А Богомладенец відповів Їй:

– Ні, ця отроковица вельми потьмарена і так потворна, що Я не можу дивитися на неї. – Тоді Пресвята Богородиця знову сказала Господу:

– Хіба ця дівчина не мудріша за всіх філософів? Хіба вона не перевершує своїм багатством і знатністю роду всіх дівчат?

Але Христос відповідав їй:

– Знову скажу Тобі, Матір Моя, що ця дівчина божевільна, бідна і худорідна, і Я доти не дивитимусь на неї, доки вона не залишить свого нечестя.

На це Преблагословенная Матір Божа сказала Йому:

– Благаю Тебе, солодке Чадо Моє, не знехтуй створіння Твоє, але напоум її і навчи, що їй потрібно робити, щоб насолодитися славою Твоєю.

Тоді Христос відповідав:

– Хай йде вона до того старця, який дав їй ікону, і хай зробить те, що повеліє він їй, і тоді вона побачить Мене і знайде благодать переді Мною.

Побачивши і почувши це, Катерина прокинулася від сну і дивувалася тому видінню. Коли наступив ранок, вона пішла з небагатьма рабинями своїми до святого старця і, припавши із сльозами до ніг його, повідала йому про своє видіння і благала його сказати, що їй потрібно робити, щоб побачити бажаного нею Жениха-Христа.

Преподобний старець детально навчив її всім таємницям правдивої віри християнської, починаючи від створення світу і створення прабатька Адама і до Другого пришестя на землю Владики Христа, а також повідав їй про райську славу праведників і про багатохворобливі нескінченні муки грішників. Як дівчина мудра, що жадала істини і порятунку, Катерина зрозуміла незабаром все християнське вчення, увірувала від щирого серця в Ісуса Хріста і прийняла від старця святе хрещення. Після того старець заповідав їй знову помолитися з більшою старанністю до Пречистої Богородиці, щоб Вона ще раз з'явилася їй, як в першу ніч.

Таким чином, залишивши одяг старої людини і вдягнувшись в одяг оновлення духу, Катерина повернулася в будинок свій і всю ніч провела в слізній молитві, поки не заснула. І ось знову бачить вона Царицю Небесну з Божественним Немовлям на руках. Немовля поглядало на Катерину з великою добрістю і лагідністю. Богоматір запитала Сина Свого:

– Чи бажана Тобі, Син Мій, ця дівчина? Господь відповів Пречистій Матері Своїй:

– Вельми бажана, бо тепер вона прекрасна і славна, а не потворна і ганебна, як раніше; нині вона багата і премудра, а не бідна, якою була спочатку; нині Я полюбив її, і так вона бажана Мені, що Я хочу обручити її Собі в нетлінну наречену.

Тоді Катерина лягла на землю і вигукнула:

– Негідна я, преславний Владика, побачити Царство Твоє, але сподоби мене бути хоч би з рабами Твоїми.

В цей час Пресвята Богородиця узяла праву руку отроковиці та сказала Синові Своєму:

– Дай їй, Чадо Моє, обручальний перстень на знак Твого заручення з нею, уневісти її Собі, щобсподобить її Царства Свого. Тоді Владика Христос дав прекрасний перстень Катерині і сказав:

– Ось, Я нині обираю тебе Моєю нареченою, нетлінною і вічною. Отже, збережи з великим старанням цей союз непорушним і не обирай собі ніякого земного жениха.

Після цих слів Христа видіння закінчилося. Отроковица прокинулася і ясно побачила на правій руці своїй дивний перстень. Вона відчула в серці своєму таке весілля і таку радість, що з тієї години серце її вдалося до абсолютно Божественної любові. І така відбулася в ній велика зміна, що вона вже не думала більш ні про що земне, але тільки невпинно вдень і вночі роздумувала про свого улюбленого Жениха, і Його одного бажала, і про Нього одному навчалась наяву і уві сні.

Незабаром після того, як Катерина навернулася в християнство, прибув до Александрії нечестивий цар Максимін, що мав ревнощі не по розуму про своїх бездушних богів, будучи сам як би бездушним і безсловесним. Бажаючи влаштувати на честь цих богів урочисте свято, він розіслав по навколишніх країнах і містах наказ зібратися всім підданим для принесення жертв, щоб пошанувати богів всенародно. Зібралася незліченна безліч людей, причому кожен вів те, що міг, для жертвопринесення: хто вів волів, хто овець, а хто був не в змозі, ті приносили птахів або ще що-небудь подібне.

Коли наступив день мерзенного торжества, цар заклав в жертву сто тридцять тельців, князів і вельмож – менше, і кожен приносив в жертву, що міг. Все місто наповнилося криками заколюваних тварин, всюди була страшна тіснота і сум'яття, і повітря був просочений сморідним димом.

Благочестива Катерина побачивши такої згубної спокуси душ людських була жорстоко уражена в серці своєму, туживши про їх погибель. Горівши Божественними ревнощами вона узяла з собою декількох рабів і пішла в храм, де божевільні приносили жертви. Коли вона встала в дверях, то всі спрямували на неї погляди, бо вона блищала надзвичайною красою, яка свідчила про її внутрішню, душевну красу. Вона веліла сповістити царя, що хоче сказати йому вельми потрібне слово. Цар велів їй підійти до себе. Ставши перед царем, Катерина спочатку поклонилася йому віддавши належну честь, потім сказала:

– Зрозумій, цар, що ви залучені бісами в спокусу. Ви шарували богами ідолів тлінних і бездушних і служите їм. Великий сором – бути настільки сліпим та  божевільним, щоб поклонятися такій мерзоті. Повір хоч би своєму мудрецеві Діодору, який говорить, що боги ваші були колись людьми і закінчили життя свою нечестиво, але ради деяких діянь, здійснених ними за життя, люди влаштували їм пам'ятники і статуї. Подальші ж покоління, не знаючи думки свого прабатька, яке тільки ради спогаду поставило їм ці пам'ятники але, думаючи, що сама річ благочестна і благопристойна, почали поклонятися їм як богам. І знаменитий Плутарх Херонейський гребував цими богами і зневажав їх.

Повір же, цар, хоч би вчителям своїм і не будь винуватцем погибелі стількох душ, за що і сам ти піддасися вічним мукам. Пізнай Єдиного Дійсного Бога, присносущного, безпочаткового і безсмертного. Який прийняв на Себе плоть людську ради нашого спасіння. Ним царі царюють, країни управляються і весь світ тримається. Його єдиним Словом все було створено і зберігає своє буття. Цей всесильний і преблагий Бог не вимагає жертв, подібних вашим, і не ублажається заклинанням неповинних жертв, але тільки вимагає, щоб ми зберігали Його заповіді твердо і непохитно.

Чувши це, цар запалав гнівом і спочатку довго зберігав мовчання. Будучи не в силах відразу відповісти на її слова, сказав:

– Залиш нас в ці дні здійснювати жертвоприношення, а потім ми послухаємо твої мови.

Закінчивши своє богопротивне торжество, нечестивий цар велів привести святу Катерину в свої царські палати і сказав їй:

– Скажи нам, дівчина, хто ти, і повтори, що ти говорила нам раніше.

– Я царська дочка, – відповідала свята, – називаюся Катериною. Раніше я з великою любов'ю займалася різними науками: вивчала твори риторскі, філософські, геометрію і інші науки, але тепер все це я зневажаю як заняття суєтне і даремне і зробилась нареченою Владики Христа, Який через Свого пророка Ісаїю сповістив, що мудрість мудреців його загине, і розум у розумних його не стане (Іс. 29,14).

Цар здивувався її мовам, її незвичайному розуму, але ще більш здивувався її чудовій красі і подумав, що вона не смертними батьками народжена, а тими богами, яких він почитав. Ледве погоджуючись вірити, що дівчина такої невимовної краси народжена від земнородних, він, дивлячись на неї безсоромним поглядом, почав говорити спокусливі слова. Свята ж, проникаючи його беззаконні помисли, сказала йому:

– Біси, яких ви почитали за богів, спокушають тебе і захоплюють в безглузду похіть; я ж вважаю себе землею і порохом; Бог створив мене за образом і по подібою Своєю і наділив мене такою красою, щоб люди дивувалися премудрості Творця, Який такій нікчемній і тлінній особі міг дарувати таку мудрість і красу.

Цар розсердився на її слова і сказав:

– Не говори так погано про богів, що мають безсмертну славу.

Але свята заперечила йому:

– Якщо ти бажаєш хоч трохи розсіяти млу і затьмарення, то зрозумій всю нікчемність своїх богів і пізнай Бога істинного. Одне вимовлення тільки імені Його, або один тільки Хрест, зображений в повітрі, проганяє твоїх богів і крушить їх; і якщо ти хочеш, я доведу тобі ясно істину моїх слів.

Цар, бачивши її вільну мову і боячись бути переможеним і осоромленим її словами, сказав:

– Непристойно мені розмовляти з жінками. Але я зберу мудрих філософів для бесіди з тобою, і ти дізнаєшся нікчемність своєї думки і увіруєш в наші вчення.

Він наказав зі всією строгістю стерегти святу дівчину. Сам же негайно послав по всіх підвладних містах таке розпорядження: Я, цар Максимін, мудрим філософам, в моїх областях що знаходиться, бажаю бачити. Всі, хто тільки служить мудрому богові Гермесу і хто закликає наставниці розуму – муз, зберіться до мене, щоб загородити вуста одній премудрій дівчині, яка глузує з великих богів, називаючи всі діяння їх байками і марнослів'ям. Отже, приходите, щоб показати всю вашу мудрість, за що вас прославлять люди, від мене ж ви отримаєте нагороду за свою працю".

І ось зібралися в кількості п'ятдесяти чоловік, що відрізнялися великою гостротою розуму і великою силою в слові. Цар поводився до них з такими словами:

– Приготуйтеся зі всією ретельністю і уважністю до доблесного змагання з однією дівчиною так, щоб ви могли перемогти її своїми доказами в суперечці про богів; не нехтуйте тим, що вестимете бесіду з юною дівою, але прикладіть все ваше старання і покажіть вашу мудрість так, як якби довелося вам протистояти мужньому супротивникові і мудрому ораторові; тому що вона, як я обережно випитав, перевершує мудрістю найбільшого Платона. Тому благаю вас, покажіть в суперечці з нею таке ж старання, яке б ви мали, змагавшись з самим цим мудрецем. Якщо ви переможете, то я винагороджу вас великими дарами; якщо ж ви будете переможені, то вам буде великий сором, і замість дарів ви приймете болісну смерть.

На ці слова царя один найвідоміший і мудрий філософ відповів:

– Не побоюйся, цар: мабуть, супротивниця наша і незвичайно розумна, але як жінка вона не може володіти мудрістю в повній досконалості і бути цілком майстерною в красномовстві; повелій їй тільки з'явитися до нас і ти побачиш, що вона, як тільки побачить така безліч філософів і ораторів, негайно присоромиться.

Почувши цю хвалькувату мову філософа, цар заспокоївся і звеселився, сподіваючись, що вони переможуть дівчину. Він негайно повелів привести її до себе. Слухати суперечку християнської дівчини з язичницькими мудрецями зібралася безліч народу. Але перш, ніж послані встигли прийти до Катерини, з'явився їй з небес Архангел Михайло і сказав:

– Не бійся, діва Господня! Господь твій до премудрості твоєю додасть ще премудрість, і ти переможеш в дебатах тих п'ятдесят мудреців. І не тільки вони, але і багато інших завдяки тобі увірують і приймуть мученицький вінець.

Тим часом, Катерину привели до царя і філософів на видовищі всім. І негайно той самовпевнений філософ, який раніше так нахвалявся, з гордістю звернувся до святої Катерини:

– Це ти з такою зухвалістю і безумством засуджуєш богів наших?

– Я – покірливо відповідала йому свята, – але не із зухвалістю і не з безумством, як ти сказав, а з лагідністю і по любові до істини говорю, що ваші боги – ніщо.

Тоді філософ сказав їй:

– Великі поети називають їх вищими богами, як же ти з такою зухвалістю вимовляєш хулу на тих, від яких сама прийняла премудрість і солодощі дарів яких ти скуштувала?

– Я не від ваших богів, – відповідала Катерина, – але від мого Єдиного Дійсного Бога отримала премудрість. Він і Сам є премудрість і життя, і якщо хто має страх Божий і зберігає Його Божественні повеління, той є дійсний філософ. Читала ж ваших богів і оповіді про них гідні сміху і осуду і сповнені спокуси. Та і хто з твоїх великих поетів, скажи мені, і в яких виразах називає їх богами?

– Мудрий Гомер, – відповідав мудрець, – поводячись з молитвою до зевса перший говорить так: "Славніший Зевес, превеликий бог, і ви інші безсмертні боги". А Орфей преславний, звертаючись з вдячністю до Аполлона говорить так: "Про син Латонів, що стріляє здалеку, Сильний Феб, на все що дивиться і царює над смертними і безсмертними, сонце на золотих крилах ширяюче". От як, – сказав язичницький мудрець, кінчаючи свою мову, – найперші і славетнфшІ поети почитали богів і ясно називали їх безсмертними; тому і ти не повинна помилятися і поклонятися Розіп’ятому, як Богові ніхто із стародавніх мудреців не тільки не називав і не визнавав Його Богом, але навіть і не знав про Нього.

Свята Катерина відповідала:

– Але ж той же Гомер ваш у іншому місці про великого твого бога зевсові говорить, що він був лукавий і брехливий обманщик, і що інші боги – Гера, Посейдон і Афіна хотіли зв'язати його, але він встиг сховатися від них. Подібнихцьому діянь, що вселяють презирство до ваших богів, багато описано у ваших книгах, але оскільки ти сказав, що жоден із стародавніх вчителів не визнавав Розіп’ятого Богом, то я для спростування цього приведу свідоцтва з ваших же книг. Послухай, що говорить про Нього Мудра Сивіла ваша, свідчивши про Його Божественне втілення і спасительне розп'яття:

"У пізніші часи прийде Якийсь на цю землю, прийме на себе плоть окрім гріха, безмежною всемогутністю Божества Він зруйнує тління незцілимих пристрастей, і Йому позаздрять невіруючі люди, і Він буде повішений на високому місці, як би гідний смерті".

Пригадай, що і ваш мудрець Аполоній крім своєї волі сповідає Христа Богом, примушений до того Його Божественною силою:

"Один він, Небесний, спонукає мене сповідувати Його. Він є світло трисвітле, Бог, Який постраждав, але не Саме Божество страждало, бо в Нім і те і інше: Він і смертний по плоті, і разом чужий тління. І Цей Чоловік, все що терпить від смертних: хрест, приниження, поховання є Бог".

Це сказав Аполонії про дійсного Бога, Який співбезпочатковий і присносущий що Народив Його. Він є початок і причина, і джерело всіх створених благ; Він створив світ з небуття для буття і управляє їм. Будучи єдиносущний Отцеві, Він був людиною ради нас, жив на землі, наставляючи, учивши і благодіючи людям; потім прийняв смерть за нас, невдячних, щоб звільнити нас від стародавнього засудження і дарувати нам колишнє блаженство і насолоду. Таким чином. Він відкрив нам знову брами райські, які були зачинені гріхопадінням, Через три дні Він воскрес, вознісся на небеса, звідки і зійшов, і послав Духу Святого ученикам Своїм; вони ж розійшлися по всьому світу і проповідували Його Божество, в Яке слід вірувати і тобі, філософ, щоб ти пізнав дійсного Бога і зробився рабом Того, Який милостивий і благоутробний і закликає тих, що згрішили, кажучи:

"Прийдіть до Мене все струджені і обтяжені, і Я заспокою вас (Мф. 11, 28)”.

Отже, повір хоч би всім вчителям і богам – Платону, Орфею і Аполонію, які цілком явно і ясно, хоча і всупереч своїй волі, визнали Христа Богом.

Це і багато що інше говорила премудра Катерина і привела в здивування філософа, так що він залишався безмовним, не маючи сил що-небудь сказати їй у відповідь. Цар, бачивши його переможеним і здивованим, велів почати бесіду зі святою дівчиною останнім. Але вони відмовлялися, кажучи:

– Ми не можемо протистояти істині, бо якщо самий вчений з нас мовчить, переможений, то що скажемо ми?

Тоді розгніваний цар наказав розвести сильний вогонь серед міста і спалити всіх філософів і мудреців. Ті, почувши такий суд і наказ імператора, припали до ніг Катерини, просячи її помолитися про них Єдиному Дійсному Богові, щоб Він пробачив їм все, вчинене ними в невіданні, і сподобив їх Святого Хрещення і дарів Пресвятого Духа.

Свята ж, виконавши прохання в радощі, сказала їм:

– Істинно блаженні і щасливі ви, бо, залишивши тьму, пізнали світло істинне і, знехтувавши смертного земного царя, приступили до Безсмертного Небесного; твердо сподівайтеся на Його милість і віруйте, що вогонь, яким вас устрашають нечестивці, послужить вам Хрещенням і сходами, що зводять до неба. У цьому вогні ви очиститеся від всякої скверни плоті та духу, і перед Царем слави з'явитеся світлими і чистими, як зірки, і зробитеся улюбленими друзями Його.

Сказавши це, свята Катерина осяяла кожного з них хресним знаменням, і вони з радістю пішли на муку. Воїни вкинувши їх у вогонь, і таким чином вони прийняли мученицьку кончину. Увечері прийшли деякі благочестиві і христолюбиві люди, щоб поховати останки святих мучеників, але знайшли тіла їх абсолютно цілими, так що вогонь не торкнувся навіть волосся їх. Завдяки цьому чуду багато хто з язичників звернувся до пізнання істини, а мощі святих мучеників були з належною честю похоронені.

Тим часом, Максимін зважився спожити всі старання, щоб спокусити святу Катерину до свогонечестя. Не досягнувши успіху через філософські суперечки, він почав спокушати її ласками і лукавством. Призвавши її, він сказав:

– Послухай мене, добра дочко; я, як чадолюбний отець, раджу тобі поклонитися великим богам, особливо ж Гермесу, покровителеві наук, який прикрасив тебе такими філософськими даруваннями. Я ж, якщо ти приймеш мою пропозицію, розділю з тобою царство моє і владу мою – боги мені в тому свідки, – і ти житимеш зі мною в безперестанному весіллі.

Але мудра Катерина, бачивши його лукавство і лестощі, сказала йому:

– Залиш, цар, свою хитрість і не уподібнюйся лисиці. Я рішуче, раз і назавжди, сказала тобі, що я християнка і уневістилась Христу. Його Одного маю я Женихом і Наставником і прикрасою мого дівства; не спокушай мене царською багряницею – я віддаю перевагу над нею одягу мученицького.

Тоді цар сказав їй знову:

– Ти примушуєш мене, хоча і проти моєї волі, до того, щоб я збезчестив твою гідність і покрив прекрасне твоє тіло безліччю ран.

– Роби, що хочеш, – відповідала свята: тимчасовим безчестям ти допоможеш здобувати мені вічну славу, і велику кількість людей (як я сподіваюся) увірують через мене в Христа мого; і з твоїх палат багато хто піде разом зі мною в священні небесні чертоги.

Так прорікала свята; Бог же, з висоти поглядаючи на неї, приводив у виконання її слова.

Тоді сильно розгніваний цар велів зняти з Катерини порфиру і, голу, бити її немилосердно воловими жилами. Слуги били мученицю жорстоко протягом двох годинників по плечах і чреві, так що все тіло її покрилося ранами і спотворилося; кров текла струмками і обагрянила землю. Але всі ці муки свята переносила з такою мужністю і доблестю,що ті, хто дивилися на неї, були приголомшені. Після цього жорстокий цар наказав укласти Катерину в темницю і не давати їй ні їжі, ні пиття до тих пір, поки він не вигадає нових мук, щоб погубити її.

Тим часом Августа, дружина царя, сильно бажала побачити в обличчя святу Катерину. Чувши про її чесноти, мудрість і мужність, вона наперед сильно полюбила її. Після ж одного видіння уві сні, серце Августи палало такою любов'ю до Катерини, що вона не могла навіть заснути. Коли цар у якійсь справі виїхав з міста і декілька днів зволікав з поверненням, цариця знайшла слушний час для виконання свого бажання. Був тоді при дворі один вельможа, вірний друг царя, по сану воєначальник, на ім'я Порфирій, – людина, що відрізнялася розсудливістю. Йому цариця і повідала своє таємне бажання.

– У одну з минулих ночей, – сказала вона йому, – я бачила уві сні Катерину, яка сиділа посеред безлічі прекрасних хлопців і дів, одягнених в білий одяг. Від імені її виходило таке сяйво, що я не могла дивитися на неї. Посадивши мене поряд з собою, вона поклала на мою голову золотий вінець і сказала: "Владико Христос посилає тобі цей вінець". З того часу я маю таке сильне бажання бачити її, що не знаходжу спокою для серця свого; прошу тебе, Порфирій, влаштуй, щоб я таємно могла бачити її.

– Я виконаю, цариця, бажання твоє, – відповідав Порфирій. Коли наступила ніч, Порфирій узяв двісті воїнів і пішов разом з царицею в темницю; давши гроші варті, вони увійшли до святої мучениці. Коли цариця побачила святу, то була уражена сяйвом від неї, з якої йшла Божественна благодать. Впавши до ніг Катерини, цариця із сльозами вигукнула:

– Тепер я вважаю себе щасливою і блаженною, бо сподобилася бачити тебе. Подібно до оленя, прагнучого угамувати спрагу свою, я безмірно бажала бачити тебе і жадала чути солодкі твої слова. Тепер, коли бажання моє виконулося, я вже не тужу, хоч би довелося мені позбутися життя і царства: як я щаслива, що побачила тебе! Блаженна ти і гідна похвали, що вдалася до всемогутнього Владики, Який вилив на тебе такі великі дарування.

Свята сказала їй у відповідь:

– Блаженна і ти, цариця, бо я бачу вінець над твоєю головою, що утримується у висоті руками ангелів; через три дні ти отримаєш його за ті муки, які зазнаєш заради Христа, щоб через них відійти до Дійсного Царя для вічного царювання.

Цариця ж відповідала Катерині:

– Боюся мук, які ти передрікаєш мені, а ще більше чоловіка мого, який вельми жорстокий і немилосердий.

– Не страшися, – сказала їй свята, – Сам Христос буде тобі помічником; Він укріпить серце твоє, і ніяка мука не торкнеться душі твоєю; тільки тіло твоє постраждає тут небагато і тимчасово, а потім і воно отримає вічний спокій.

Коли свята прорікла це, Порфирій запитав її:

– Що дарує Христос тим, які вірують в Нього? Бо і я бажаю вірувати в Нього і бути воїном Його. Мучениця відповідала йому:

– Хіба ти не читав або не чув нічого з Писання християнського?

– З юних років, – відповідав Порфирій, я вправлявся у військових заняттях і ні про що інше не мав піклування. Свята сказала йому:

– Не можна мовою людським виразити тих благ, які преблагий і чоловіколюбний Бог приготував тим, що любить Його і хто зберігає Його повеління.

Тоді Порфирій, наповнившись безмірній радості, увірував в Христа і з ним двісті воїнів і цариця, і всі, благоговійно попрощавшись з мученицею, пішли.

Милостивий же і чоловіколюбний Христос не залишив святу Свою наречену без піклування, але, як чадолюбний отець, промишляв про неї. Щодня до неї влітала у вікно голубка і приносила їжу. Нарешті, і Сам Благий Подвигоположник Господь наш Ісус Христос відвідав її, оточений великою славою і всіма небесними чинами, і ще більш укріпив її в мужності і наповнив духом сміливості:

– Не бійся, люба Моя наречена, – сказав Він їй, – Я завжди з тобою, і ніяка мука не торкнеться тебе; терпінням своїм ти багато обернеш до Мене і в нагороду за те сподобишся багатьох нетлінних вінців.

Утішивши її такими словами, Господь став невидимий. На ранок цар, засівши в судилищі, наказав привести Катерину. Вона увійшла до царя, сяючи духовною благодаттю і якимсь блаженним осяянням, так що поблизу ті, що стоять були осяяні сяйвом її краси. Цар був вельми здивований і думав, що хтось подавав їй їжу в темниці і тому вона не ослабла тілом і не змінилася в красі особи свого, і хотів стратити її  вартових. Але свята Катерина, не бажаючи, щоб інші булимучимі безвинно, повідала йому всю істину, сказавши:

– Знай, цар, що ніяка рука людська не подавала мені їсти, але Владика мій Христос, Який промисляє про рабів Своїх, живив мене.

Цар, дивуючись надзвичайній красі святої Катерини, хотів знову ласками і лестощами вплинути на неї і сказав їй:

– Ти, чарівна дівчина, красою своєю перевершуєш саму Артеміду; ти народжена володарювати, дочко моя. Отже, прийди, поклонися і принеси жертву богам нашим, тоді царюватимеш з нами і проведеш в радості життя свою; прошу тебе: не губи свою світлу красу муками.

– Я земля і порох, – відповідала свята. – Вся ж краса, як колір, в'яне і, як сон, зникає від самої невеликої хвороби або від старості, а по смерті вдається до повного тління; отже, не піклуйся, цар, про мою красу.

Під час цієї бесіди один вельможа на ім'я Хурсаден, жорстокий і немилосердний мучитель християн, бажаючи показати любов і прихильність до царя, сказав йому:

– Я, цар, винайшов таку муку, за допомогою якої ти переможеш дівчину. Накажи влаштувати на одній осі чотири дерев'яні колеса, а по ним навколо набити різні залізні вістря: два колеса повинні обертатися в праву, а два в ліву сторону; посередині ж них буде прив'язана дівчина, і колеса, що обертаються, роздрібнять її тіло. Але раніше хай тільки покажуть ці колеса Катерині, щоб вона, бачивши їх, убоялася жорстокої муки і підкорялася б твоїй волі; якщо ж і після цього вона залишиться в колишній завзятості, то прийме болісну смерть.

Цареві сподобалася ця порада, і він велів влаштувати такі колеса, про які говорив Хурсаден. Коли колеса були готові, то привели святу на місце муки і спочатку з великою силою обертали колеса перед її очима, щоб злякати її, а потім мучитель сказав їй:

– Бачиш, які муки приготовані для тебе! І ти приймеш жахливу смерть, якщо не поклонишся богам. Але на це Катерина відповідала:

– Багато раз вже я висловлювала своє рішення залишитися християнкою; тому, цар, не втрачай марно часу, а роби, що хочеш.

Мучитель, бачивши, що не може злякати Катерину і відвернути її від Христа, велів прив'язати її до коліс і з силою обертати їх, щоб вона була розтерзана на частини і таким чином померла б жахливою смертю. Але як тільки приступили до цієї муки, як раптово зійшов з неба Ангел, звільнив від уз святу, а колеса скрушив на частини; причому колеса, що з силою розбиваються, летіли в сторони і вражали багато невіруючих на смерть. Бачивши таке преславне диво, весь народ вигукнув:

– Великий Бог християнський!

А цар від люті був похмурий і шалів, вигадуючи нові тортури для мучениці.

Цариця Августа, почувши про це диво, вийшла зі своїх палат і почала викривати царя.

– Справді, – говорила вона, – ти зухвалий і божевільний, бо насмілюєшся боротися з Живим Богом і несправедливо мучити Його рабу.

Почувши ці слова, цар прийшов в шаленство і зробився лютішим за всякого звіра. Залишивши святу Катерину, він обернув всю лють на свою дружину. Забувши навіть природну до неї любов, він велів принести великий ящик і наповнити його оловом, щоб він був нерухомий, набити цвяхів в кришку ящика і, затиснувши груди своєї дружини між ящиком і кришкою, здавлював їх. І мучителі, заподіюючи святій невимовні страждання, здавлювали її груди, поки вони не відірвалися. Блаженна ж Августа, терплячи жахливий біль, раділа, що страждає за Істинного Бога, і молилася Йому: і Він послав їй благодатну Свою та допомогу. Коли груди відірвалися, кров текла річкою, і ті, що оточували, наповнилися жалості до неї, що переносить таку жахливу і нестерпиму муку. Але немилосердний мучитель не помилував своєї дружини і повелів відсікти їй голову мечем. Вона ж, вислухавши вирок з радістю, сказала святій Катерині:

– Раба Істинного Бога, помолися за мене!

– Йди зі миром, – відповідала їй свята діва, – щоб царювати з Христом вічно.

І блаженна цариця була усічена за містом в листопаді, двадцять третього числа. Воєвода Порфирій, узявши вночі її тіло, з честю віддав його похованню. На ж ранок сам Порфирій з воїнами, що повірили в Христа, з'явився перед царем і сказав:

– І ми – християни, воїни великого Бога. Не маючи сил чути цього, цар зітхнув з глибини серця і вигукнув:

– На жаль, загинув я, бо позбувся чудового Порфирія. Потім, звернувшись до інших воїнів, сказав:

– І ви, воїни мої достолюб’язні, спокусилися і від богів, в яких вірували батьки ваші, відреклися; що зробили вам боги, за що залишили ви їх?

Вони ж не відповідали йому ні слова. Тільки Порфирій сказав йому:

– Чому ти залишаєш без уваги голову і запитуєш ноги? Зі мною розмовляй.

– Ти злий голова, винуватець їх погибелі, – вигукнув Максимін.

І, не маючи сил від люті продовжувати мову, наказав усікти їм всім голови. Так закінчили воїни життя свою, і таким чином виконалося пророцтво святої Катерини, яка передбачила цареві, що багато хто з його власних підданих увірує в Христа.

На інший день мучитель, привівши Катерину в судилищі, сказав їй:

– Велику скорботу і велике засмучення ти заподіяла мені. Ти спокусила мою дружину і погубила мужнього мого воєначальника, який був головою і силою мого війська; багато і інших злий заподіяно мені від тебе, так що потрібно було б убити тебе без милосердя; але я прощаю тебе, тому що не бажаю погубити тебе, дівчину таку прекрасну і премудру. Виконай же, нарешті, мою волю, моя кохана, принеси жертву богам, і я зроблю тебе своєю царицею і ніколи не ображу тебе, і без твоєї ради не виконаю ніякої справи, і ти житимеш зі мною в такому весіллі і блаженстві, якими жодна цариця не насолоджувалася.

І ще багато що інше говорив нечестивий, спокушаючи вибрану наречену Христову, але не міг влесливими своїми словами розлучити її з Христом, з Яким вона була зв'язана міцним союзом істинної любові. Бачивши, що ні ласками, ні обіцянками, ні погрозами, ні муками він не може схилити до своєї волі тверду, як адамант святу діву, він нарешті вирішив усікти голову її мечем поза містом. Воїни, узявши Катерину, повели її на місце усікання. Багато людей – чоловіків і жінок – супроводжували Катерину; всі плакали і жалкували про те, що гине така прекрасна і премудра дівчина. Багато з тих, що слідували за нею знатних і благородних жінок говорили їй із сльозами:

– Прекрасна і дуже світла дівчина! Чому ти так жорстокосерда до себе, що віддаєш перевагу смерті солодкого життя? Навіщо ти губиш передчасно і безплідно колір юності своєї? Чи не краще тобі послухати царя і насолоджуватися благами цього життя, чим померти такою ганебною смертю.

– Залиште ваш даремний плач, – відповідала свята, – але краще радійте про те, що я нині побачу улюбленого жениха, Христа, – Творця і Спасителя мого, Який є краса, вінець і слава мучеників. Він закликає мене до безпервного блаженства райського. З Ним я царюватиму і насолоджуватимуся в нескінченні віки. Отже, не про мене, а про себе плачте, тому що за своє невірство ви підете у вогонь на вічні муки.

Коли ж святу привели на місце усікання, вона вимовила наступну молитву:

– Господи Ісусе Христе, Боже! Дякую Тобі за те, що Ти поставив на камені терпіння ноги мої і направив стопи мої. Простри нині Пречисті долоні Твої, колись уражені на Хресті, і прийми душу мою, приношувану Тобі в жертву ради любові до Тебе. Пригадай, Господи, що я – плоть і кров, і не попусти, щоб люті катувальники на страшному суді зробили явними погрішення мої, в невіданні виконені; але омий їх кров'ю, яку я виливаю за Тебе, і вчини, щоб тіло, поранене в муках ради Тебе і що усікається мечем, було б невидиме для ворогів і гонителів моїх. Прозри з висоти Твоєї, Господи, і на майбутніх людей цих і проясни їх світлом Твого пізнання; і прохання тих, які призвуть через мене ім'я Твоє святе, виконай на користь, щоб всіма оспівувалася велич Твоя навіки.

Закінчивши молитву, свята сказала виконавцеві страти:

– Закінчуй наказане.

Тоді воїн підняв меч і відсік чесну голову Катерини, і з рани замість крові потекло молоко. Чесні її мощі, негайно ж були узяті святими ангелами і перенесені на гору Синайськую в славу Христа Бога, Якому з Отцем і Святим Духом слава навіки. Амінь.

http://www.archangel.kiev.ua/

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/