Головна

Християнський обряд поховання або забобони від бабок. Хто сильніший?

Напевно, немає в нашому житті нічого, що було б більш міфологізованим, просякнутим забобонами, ніж смерть людини і обряд його поховання.

Православне сприйняття смерті та поховання тіла покійного кардинально протилежне тому сприйняттю, яке, на жаль існує, у нашій пострадянській країні серед вчорашніх атеїстів, що  відразу стали «православними», тобто тими, що звертаються до Церкви лише в екстремальних випадках народження (хрещення), хвороби і смерті людини. Ці «набіги» на Церкву настільки масові, що породили свою «похоронну» традицію, яка зараз широко поширена в народній свідомості.

З православної точки зору, смерть людини (віруючі, церковні, зрозуміло) є «успіння», засинання, звідси й «покійний», що заснув. Смерть є перехід в інший світ, народження у вічність. Наш покійний дорогий нам (адже він не зник, не знищився, він заснув тілом, а душею відправився у далеку дорогу, на зустріч з Богом), йому дуже потрібні наші молитви, церковні заупокійні служби, милостині, добрі справи, творені в його пам'ять.

Тіло людини в православній традиції розуміється як храм душі («хіба ви не знаєте, що ви храм Божий, і Дух Божий живе у вас?» (1 Кор.3, 16)). Побожне ставлення до тіла небіжчика безпосередньо пов'язане з головним догматом християнства - догмату про Воскресіння. Ми віримо не в те, що воскреснуть наші душі (ми знаємо, що душа людська безсмертна), ми віруємо, що при Другому Пришесті Спасителя наші тіла воскреснуть (де і в якому б стані вони не перебували) і з'єднаються з нашими душами, і ми будемо  знову цілісними.

Тому й прийнято в Церкві ретельно готувати тіло до поховання: обмивати, одягати в чисте, покривати білим саваном, і ховати в землю як в ліжко, де тіло спить, чекаючи голосу архангельській труби. Тим самим, дбаючи про гідне поховання людини, ми виражаємо свою віру в воскресіння. Тому й священик одягає на відспівуванні білі ризи, показуючи віру Церкви в цей догмат.

Якщо людина поза Церквою, то ставлення до смерті у неї зовсім інше. Смерть для цієї людини є катастрофа, стихійне лихо. Доводилося чути таке: «У нас дідусь помер раптово, несподівано! Йому 80 років було ... ». Незважаючи на звернення до Церкви за відспівуванням, реально родичі померлого не вірять у те, що він «покійний», «небіжчик» (тобто той, хто «в спокої», «на відпочинку у Бога»). Покійник для них - це труп, мрець. Уявлення про душу - самі розмиті. Про душу говорять, але більше тому, що «так прийнято», насправді ніхто в посмертне існування душі не вірить.

А раз немає віри у вічність і в воскресіння, тобто панічний страх перед смертю і всім, що з нею пов'язано. Смерть для невіруючих людей - це кістлява стара з косою, яка прийшла за своєю здобиччю, і при цьому не втрачаюча нагоди полякати живих своїм хрипким сміхом і вогнем порожніх очниць. Що залишається живим? Скоріше жбурнути їй в пащу її жертву і відкупитися чимось («чим положено»), тільки б не думати про її злісний оскал.

Де немає віри у Воскреслого Бога, там є прагнення витіснити смерть (точніше, думки про неї) на периферію свідомості. Страх смерті в суспільстві знаходить своє відображення у всій культурі: в літературі, мистецтві, кіно та ін. Зауважте, що в суспільстві, де бояться смерті, дуже люблять гумористичні передачі, комедійні, пригодницькі фільми. У літературі цінуються «життєстверджуючі» жанри: романи про кохання, про секс, детективи. Зате витісняються з культури всі мотиви, які змушують замислюватися про сенс життя і смерть.

Коли ж смерть все-таки приходить, і в будинку з'являється небіжчик, то родичі починають шукати шляхи, як «правильно» провести його в останню путь. Сусідня бабуся (яка «все» знає і до церкви триста років як ходить) пояснює, «як» і «в якій послідовності» треба діяти. Ось деякі «бабусині» поради ...

«Бабусині» і «батюшкіни» поради

Звичайно, все різноманіття бабусиних порад мені неможливо знати (бабусь багато і живуть вони довго). Наведу лише деякі, з якими самому доводилося стикатися.

Отже, коли людина помирає, що роблять в першу чергу? Правильно: завішують дзеркала. Навіщо? Щоб душа, що бродить по квартирі до 40-го дня (запам'ятайте: не до третього, а аж до сорокового! Бідні родичі, хоч з квартири на півтора місяці з'їжджай ...), не побачила себе в дзеркалі. Напевно, в обморок впаде, або засоромиться свого непривабливого вигляду ...

Цей забобон працює стовідсотково. За чотири роки священства я ще в жодній квартирі не бачив, щоб не було виконано це золоте правило похорону. На питання: «навіщо і чому» - усі знизують плечима: «так начебто треба, бабуся сказала ...».

Наступне непорушне правило: стакан з горілкою (для чоловіка) або з водою (для жінки) і шматок хліба (кладуть ще цукерки, печиво). Душа, отже, не тільки гуляє по квартирі, вона ще й їсти хоче. Правда, незрозуміло, чому так мало? Вже тоді всі три страви, та з пляшкою ... (На поминках, до речі, іноді ставиться тарілка з борщем, або чимось іншим для «нашого дорогого ...»).

Один священик розповідав такий епізод: покликали його на поминки. Сидить він, їсть млинець. Раптом відчуває, усі йому в рот дивляться ... Стало йому не по собі, сидить, давиться ... Коли, нарешті, доїв, то всі полегшено зітхнули - виявляється, якщо батюшка доїсть млинець до кінця, то все у покійничка буде нормально там ...

Стародавні язичники, здійснюючи тризни, все-таки були послідовнішими наших сучасників: принаймні, вони чітко знали, навіщо вони здійснюють той чи інший обряд, все мало символічний сенс. Сучасні «православні язичники» відрізняються крайньою недоумкуватістю, коли виникає це просте, здавалося б, запитання: «ну навіщо?!».

Важливим моментом у них вважається питання після виносу покійного: від чого (від дверей або від вікна) «замивати» підлогу? Не знаєте? Гаразд, відповім: підлогу вам потрібно замивати від бруду!

Ну, ще є дрібні поради про те, що треба після небіжчика роздавати чашки з ложками; приносити до церкви суп-набір для нього; роздавати речі покійного. Якщо небіжчик сниться з проханнями, то треба виконати ці прохання буквально: просить одягти - віднести до церкви барахло якесь. Поїсти просить - чаю з батоном принести ... Але чому ж ніхто не хоче побачити в цих проханнях заклик помолитися, виправити своє життя, стати ближчим до Бога, для того, щоб молитви за покійного доходили скоріше? Чому всі намагаються відкупитися від небіжчика? Відповідь проста: тому що немає віри в рай і пекло, і немає любові до покійного.

Так, нещодавно дізнався, що існує ще найважливіший обряд проводів душі на сороковий день. Щось потрібно прочитати, зі свічкою вийти до хвіртки, відкрити двері, загалом, зробити таємничі дії, що недвозначно натякають душі, що, мовляв, пора і честь знати, до побачення ... (Інший варіант проводів: потрібно на сороковий день о 9 годині вечора відкрити вікно, щоб душа плавно виплила в бік кладовища ...)

Найсумніше те, що забобони ці живучі настільки, що складається враження, що мало хто з нас, священиків, бореться з ними. Практично завжди я чую від людей на відспівуванні: «батюшка, ми перший раз це чуємо від вас!». На жаль, багато священиків не проповідують на відспівуванні, не пояснюють людям, що це не безневинні народні традиції, а традиції, що суперечать православній вірі. Але багато священиків воліють мовчати і не зв'язуватися. А деякі ще й самі сприяють поширенню мракобісся, яке інакше не назвеш.

Розповідь одного єпископа: «Днями отримав скаргу: парафіяни скаржаться на свого настоятеля, звинувачують батюшку в самому страшному гріху, який тільки може бути ... Пишуть, що їх батюшка душу покійного в рай не пустив. Створили комісію, послали розбиратися. З'ясувалося, що на цій парафії до того часу служив священик, котрий досить ремісничо ставився до своєї справи. При ньому там сформувалася така традиція: після відспівування небіжчика виносять з храму, ставлять в церковному дворі, замикають ворота, що ведуть з території храму на вулицю, виносять склянку з горілкою, і батюшка повинен цю горілку випити, а потім кинути склянку в залізні ворота зі словами : "Ех, понеслася душа в рай!". Після цього ворота розчиняються, і труну несуть на кладовище. А новий батюшка, молодий, після семінарії, шибко грамотний виявився - і не став цього робити. Парафіяни образилися і написали донос ... ».

Було б смішно, якби не було так сумно. Чи варто дивуватися, що нормально мислячі люди, молодь, за версту обходять храми, де живе темний, задушливий дух «православ'я від баби-яги» ...

Одним з порочних рад, що виходять від деяких зовсім не розумних священиків, є наполеглива порада освятити квартиру після небіжчика, «почистити». Звичайно, бажання заробити зайву сотню на людському горі жахливе... Але ж таким чином і створюється язичницьке вчення про те, що небіжчик - це скверна, гидота, після якої треба освячувати житло. Мощі святих лежать в раках в храмах і виділяють потоки зцілень і благодаті, а мощі наших православних покійних - це, чомусь, на їхню думку, осквернення наших осель! Це дуже важливе питання і, думається, варто було б застосовувати суворі дисциплінарні заходи до таких попів, що поширюють «православне» язичництво.

Один «ревний» піп (30 років прослужив у сані!) Навіть вимагав у молодого настоятеля, щоб той «окропляв водохресною водою лавки, на яких стояла труна з небіжчиком, щоб не було хвороб у тих, хто потім буде сідати на ці лавки»! А потім ми ще дивуємося, чому у нас народ такий забобонний ... Який піп - такий прихід.

Звідки пішла ... похоронна земля?

Розмова в храмі: «У нас бабуся померла. Нам сказали, що її треба земельці віддати. Можна у вас землі купити ?..».

Чи не правда, повсюдна ситуація? Ось тільки замислюються люди (та й самі священики, практикуючі подібне): навіщо потрібна ця земелька?

Звідки пішов цей «земельний» обряд?

У Росії до 1917 р. практично на кожному цвинтарі був храм, абсолютно звичайною справою було те, що православну людину відспівували в такому храмі. Після відспівування священик ішов разом з усіма до могили, і коли труну опускали в могилу, священик брав лопатою землю і кидав її на труну, читаючи молитву: «Господня земля, і що наповнює її, вселенна, і всі живучі на ній». Тим самим, ця символічна дія показувала всім оточуючим, що з землі ми створені і в землю повертаємося. Тобто: задумайтеся про тлінність свого буття. Все. Немає іншого сенсу, крім символічного нагадування живим про смерть.

За радянських часів ситуація ускладнилася. З храмами, та й з усім іншим, що стосуються православного поховання, стало проблематично. Виникло заочне відспівування, після якого видавалася освячена земля для того, щоб віруючі родичі могли самі зробити цей символічний обряд, нагадавши собі про чекаючу усіх нас участь.

Але в подальшому в зв'язку з катастрофічним зменшенням і віруючих, і грамотних священиків, це дійство перетворилося на самодостатнє, відірвалося від свого повчального, педагогічного символу, і стало безглуздим і шкідливим. Сама земля стала вважатися головним моментом, який заміняє навіть відспівування.

Наприклад, у сучасній брошурі, виданій Стрітенським монастирем, читаємо:

«Над труною виголошується "Вічна пам'ять". Священик посипає хрестоподібно землю на тіло померлого з проголошенням слів: " Господня земля, і що наповнює її, вселенна, і всі живучі на ній". Обряд може відбуватися і в храмі і на цвинтарі, якщо туди покійного супроводжує священик. (С. 26)

(..) У наш час часто трапляється, що храм знаходиться далеко від дому покійного, а іноді і взагалі відсутній в даній місцевості. У такій ситуації будь-кому з родичів покійного слід в найближчій церкві замовити заочне відспівування, по можливості в третій день. Після його закінчення священик дає родичеві віночок, аркуш паперу з розрішительною молитвою і землю з Панахидного столу.

(..) Але буває й так, що покійний ховається без церковного напуття, і через тривалий час близькі все ж вирішують його відспівати. Тоді після заочного відспівування земля хрестоподібно розсипається на могилі, а вінчик і молитва або спалюються і також розсипаються, або закопуються в могильний пагорб. (С. 26-27)

І все. Ні слова, що пояснює суть цих земельних переміщень. Читаючи цей текст, я можу зробити тільки один висновок: головне - земелька і чаклування зі «спалюванням» і «закопуванням». Особливо дико виглядають поради розсипати земельку на чужі могили! Ну навіщо?! Кому це треба? Покійному? Глибоко сумніваюсь. Родичам, які будуть тупо копатися в чужих могилах, розсипаючи попіл і думаючи, що вони роблять дивно розумні дії? Або горе-священикам, які отримують дохід від торгівлі землею і не бажають пояснити людям, що покійному потрібні тільки наші молитви і добрі справи, виправлення нашого життя, наше наближення до Бога? ..

І все ж, можна запитати: а що ж робити, як ламати усталену неправдиву традицію? Проповіддю, невпинним поясненням людям (і на відспівуванні і поза ним), що головне - це духовне (молитва, покаяння, виправлення життя), а все матеріальне (земля, віночок, саван, свічки і т. п.) - другорядне, має тільки символічне, педагогічне значення, і стає безглуздим у відриві від мудрого розуміння даної дії.

Де відспівувати?

У православній Україні це питання навіть не піднімалося. Будь-який православний християнин відспівувався або у своєму парафіяльному храмі, до якого він все життя був приписаний (тому-то й були сповнені такого глибокого змісту слова розрішительної молитви, яку виголошував духівник покійного: «Чадо, прощаються тобі гріхи твої», і тому так безглузді вони зараз, коли священик вперше бачить людину вже померлу) або в цвинтарному храмі. Відмова родичів відспівати покійного у храмі могла бути розцінена як акт зречення від своєї віри. Заочне відспівування було можливим тільки в зв'язку зі смертю людини в морі або на війні та ін.

За радянських часів (довоєнних особливо), зрозуміло, основним способом відспівування віруючих людей (а невіруючих не відспівували) через гоніння стало заочне відспівування, в кращому випадку - на квартирі.

Але до часу перебудови і до наших часів ситуація серйозно змінилася. Стали відспівувати всіх підряд, по «традиції» (аби тільки був номінально хрещеним), а у вмираючих віруючих бабусь в основному залишалися невіруючі родичі. І ось зараз, коли церковне життя стабілізується, в таких випадках виникає багато складнощів з відспівування.

Бабуся померла - вона-то віруюча, і їй хотілося б, щоб її відспівали в храмі, от тільки ми забуваємо, що мета її родичів - швидше і, головне, без зайвих витрат позбутися старенької. Тому вони підуть шляхом найменшого опору: або куплять земельку, або похоронна контора наведе на них якого-небудь «автономного» лжепопа-розстрига, що підробляє на релігійному безграмотності народу.

Таке «відспівування» тільки сприяє відторгненню людей від Церкви.

Тому, в нашій сьогоднішній ситуації найбільш реальним представляється відспівування на дому. З одного боку, це відхід від покупки земельки. З іншого боку, невіруючі люди зможуть хоч півгодини у себе вдома у звичній обстановці доторкнутися до краси православного заупокійного богослужіння. І найголовніше: проповідь. Саме в момент проводів покійного люди найбільш відкриті до слова священика, найбільш здатні замислитися про тлінність свого життя. Не можна позбавляти їх цієї можливості. У них ще немає сил переступити поріг храму, а священик як місіонер, на законних правах прийде в їх будинок і щось скаже про спасіння душі.

Звичайно, чудово, коли люди розуміють необхідність відспівування в храмі, але коли цього немає, то краще піти їм назустріч (їм, а не їх земельних забобонів!), Увійти до них у будинок і показати, що священик - це не придаток ритуальних послуг (багато хто в цьому впевнений), а людина, поставлена ??Богом на втіху скорботним і напоумлення заблукавшим.

Висновок

Одного разу на відспівуванні я довго говорив проповідь, розповідав про важливість для покійного всього духовного (молитви, добрих справ) і неважливості всього зовнішнього (земельки, завішування дзеркал і ін.). Пояснив, в чому сенс «земельки». У відповідь одна інтелігентного вигляду тітонька мені зауважила:

- Це ви все, звичайно, правильно говорите, добре. Одне тільки недобре: дарма ви земельку в будинок занесли, не можна.

А на моє запитання:

- Звідки у неї такі глибокі пізнання в богослов'ї, вона, не соромлячись, відповіла:

- Як звідки? З церкви, зрозуміло, звідти ми це чули!

Що я міг їй відповісти? Так, на нашу біду, люди приносять забобони часто з наших храмів. Звичайно, не часто, але винні в поширенні невігластва самі священики, винні найчастіше бабулечкі, «головні по свічникам» і по «правильній» побожності.

І, звичайно, знову повторюся: дуже важлива проповідь, не тільки з амвона, але і скрізь - на требах, на огласительних бесідах, і просто на лавочці біля храму. І дуже важливо, щоб усі священики так робили, бо тільки тоді є надія, що віра в нашого народу буде православною, а не «бабусиною».

http://cerkva-nv.com/

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/