Церкви та громадськість дали християнську відповідь на питання нинішнього стану Української Держави
Вівторок, 17 березня 2009, 09:06
16 березня 2009 року в Українському домі відбувся Круглий стіл на тему "Україна між хаосом і диктатом. Чи існує християнська відповідь?". Організаторами виступили Комісія Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) у справах мирян та Фонд Конрада Аденауера, співорганізатором - Нарада представників Християнських Церков України. В підготовці Круглого столу також взяли участь представники громадської організації Інститут релігійної свободи.
Дискусія у форматі "круглого столу" об'єднала глав та представників українських Церков, громадських діячів, парламентарів та науковців навколо актуального питання щодо нинішнього стану та перспектив розвитку суспільно-політичної ситуації в Україні.
У своєму вступному слові керівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко ЛАНГЕ відзначив, що утвердження в Україні у різних сферах християнських цінностей могло би сприяти поступу у суспільно-політичному розвитку країни. Продовжуючи обговорення, пан ЛАНГЕ навів досвід становлення системи державного управління у повоєнній Німеччині. "В той час у нового керівництва країни була мета побудувати таку систему організації влади, в центрі якої б стояли інтереси людини, відштовхуючись від її християнського образу, а також було прагнення залучити громаду до управління державними справами та ухвалення важливих управлінських рішень на принципі самоврядування", - підкреслив Ніко ЛАНГЕ.
Єпископ Української православної церкви Київського Патріархату єпископ ЄВСТРАТІЙ (Зоря) наголосив на тому, що гідність полягає у відповідальності, і кожен з нас відповідає за цю країну. Владика зауважив: "Нам не треба чекати, доки хтось прийде до влади і все за нас зробить. Навпаки нам треба відповідати за власні вчинки та розбудовувати Україну кожен на своєму місці".
У свою чергу Глава УКГЦ кардинал ЛЮБОМИР (Гузар) висловив тезу про те, що "Лінивий народ любить, коли його хтось провадить, бо не хоче взяти на себе відповідальність". Продовжуючи цю думку, предстоятель УГКЦ резюмував, що в державах саме "в умовах апатії зі сторони населення виникають передумови до диктатури, через це громадяни мають бути свідомими та активними".
В розвиток порушеного питання, єпископ Римсько-католицької Церкви в Україні Станіслав ШИРОКОРАДЮК закцентував увагу на необхідності виховання нового покоління, яке у більшій мірі буде переживати та відстоювати інтереси своєї країни, оскільки в Україні наразі не вистачає патріотичності нації.
Важливим історичним досвідом, на думку єпископа Всеукраїнського Союзу Церков християн віри євангельської - п'ятидесятників Михайла ПАНОЧКА, є те, що у післявоєнній Німеччині людина була сприйнята як образ та подоба Божа, при цьому було враховано слабкість людини та її здатність до помилок. "Церква повинна взяти на себе відповідальність за духовний і моральний стан суспільства", - наголосив єпископ.
Михайло ПАНОЧКО констатував, що проблема нашої влади у духовному спустошенні та відзначив, що "влада повинна надаватись людині, яка в собі має міцний духовний стрижень, бо бездуховна влада має схильність до масових помилок".
Народний депутат України, глава партії Християнсько-Демократичний Союз Володимир СТРЕТОВИЧ у продовження дискусії висловив думку про те, що "сучасна криза - це криза моральності, етики". Парламентар висловив жаль з приводу того, що з моменту набуття Україною незалежності і до цього часу не вдалось перетворити Державу з пригнічуючого монстра на таку, яка цінує людину та опікується її потребами. Однак, на думку пана СТРЕТОВИЧА "християнська відповідь на ці виклики - у любові, у любові до ближнього, взаємопошані та чуйності".
Засідання Круглого столу завершилось обміном думками щодо порушеної проблематики. Учасники дійшли згоди, що результати дискусії будуть покладені у спеціальний підсумковий документ, який буде розроблено у ході додаткових робочих зустрічей на міжконфесійному рівні - насамперед у форматі Наради представників християнських Церков України як консультативно-дорадчої міжконфесійної інституції.
Інститут релігійної свободи, м.Київ
За матеріалами: www.irs.in.ua