Головна

Ми чітко усвідомлюємо свою роль у православно-католицькому діалозі

Svyatoslav.jpgПитання про необхідність безпосередньої участі представників УГКЦ у католицько-православному діалозі було поставлене сьогодні кардиналу Курту Коху під час його лекції у Львові про «Перспективи екуменічного діалогу між Католицькою і Православними Церквами».

Як наголосив кардинал, хоча УГКЦ сьогодні не є членом католицько-православного діалогу, Глава цієї Церкви Верховний Архиєпископ Святослав (Шевчук) є членом Папської Ради сприяння християнської єдності. Тому голос УГКЦ є почутий.

Як наголосив кардинал, найбільше завдання сьогодні перед Східними Католицькими Церквами, зокрема й перед УГКЦ, полягає в  налагодженні стосунків з православними на місцях. Тобто, важливо вести хороший діалог з православними братами на місцевих рівнях. Якщо такий діалог буде, тоді можна буде уникнути багатьох непорозумінь між Церквами.

«Те, як Східні Католицькі Церкви повинні відповідати на виклики щодо єдності, є прописано в Декларації про Східні Католицькі Церкви. Там сказано, що завданням  їх є зближувати Церкви. Такий регіональний діалог важливий на вселенському рівні.

Коли на регіональному рівні Східні Церкви мають хороші стосунки з православними, вони можуть свій досвід передати на вселенський рівень. Східні Церкви повинні сьогодні відігравати важливу функцію містка між Католицькою і Православними Церквами», – наголосив кардинал.

Сам же Патріарх Святослав (Шевчук) переконаний, що в УГКЦ чітко усвідомлюють свою роль у православно-католицькому діалозі.  «Ми самі повинні вирішувати нашу роль у діалозі між православними і католиками. Ми в Україні 20 років чинимо гріх проти екуменізму, залишивши це питання політикам, які все вирішують за столами переговорів. Місце для екуменічного діалогу є радше в духовному житті Церков, а не за столами переговорів, в просвітницькій діяльності єпископів, у проповідях священиків у храмах, у духовному житті вірних, тоді багато непорозумінь буде знято. Це більш важливо для успішного діалогу», – наголосив Патріарх Святослав.

 

Курт_Кох.jpgАрхиєпископ Курт Кох, який з 2010 року очолює Папську Раду сприяння християнській єдності, в Українському католицькому університеті у Львові 10 червня  прочитав лекцію «Перпективи екуменічного діалогу між Католицькою і Православною Церквами» та відповів на низку запитань.

Ректор УКУ, владика Борис (Ґудзяк), представляючи гостя, сказав, що «єдність між послідовниками Христа є пріоритетом різних програм, які реалізовуються сьогодні в УКУ, де також діє Інститут екуменічних студій».

Кардинал Курт Кох у своєму виступі зупинився на аналізі фаз і тем католицько-православного діалогу, акцентував на заслузі Папи Бенедикта XVI щодо активізації роботи змішаної міжнародної комісії з богословського діалогу між РКЦ і Православними Церквами, яка зосереджена на обговоренні одного з найболючіших  і ключових питань православно-католицьких стосунків – примату єпископа Риму.

Як пояснив кардинал Кох, «з православної точки зору Церква присутня і звершується  в кожній місцевій Церкві, в якій відправляється Євхаристія, тому кожна євхаристійна громада є цілковитою Церквою. Натомість, у католицькому розумінні, окрема євхаристійна громада не є цілою Церквою. Тому засадничою для Католицької Церкви є єдність окремих євхаристійних громад між собою та єпископом Риму. Тобто, Католицька Церква  живе у взаємному перехрещенні місцевих Церков в єдину Церкву Вселенську».

Кардинал Кох також окреслив майбутні екуменічні кроки, які повинні зробити як Католицька, так і Православні Церкви назустріч одна одній. Тобто, Католицька Церква зі свого боку повинна «поглиблювати аргументацію про важливість для життя і діяльності Церкви примату Папи», а Православні Церкви повинні «відважно розглянути свою головну еклезіологічну проблему, а саме – автокефалію національних Церков і їхню тенденцію до націоналізму».

Як наголосив кардинал, «найважливішим є не втратити з поля зору  мети екуменічного діалогу між Католицькою і Православними Церквами, що, принаймні, з католицької точку зору, може полягати лише у відновленні видимого сопричастя Церков».

Окремою темою доповіді кардинала Курта Коха стало питання екуменічного значення католицьких Східних Церков, які можуть виконати функцію містка між Католицькою і Православними Церквами. У цьому контексті кардинал процитував Декрет II Ватиканського Собору "Про екуменізм": "Східі Церкви, перебуваючи у сопричасті з Римським апостольським Престолом, мають особливий обов’язок - плекати єдність всіх християн".

Довідка: Екуменічні стосунки між Католицькою і Православними Церквами розпочалася 1965 року. Тоді, під час II Ватиканського Собору, 7 грудня 1965 року, Папа Павло VI зробив екуменічний крок назустріч Вселенському Патріарху Атенагору, скасувавши взаємні анафеми 1054 року.  Від того часу діалог ведеться з перемінними успіхами. Найболючіші питання такого діалогу: примат Папи та звинувачення з боку Російської Православної Церкви греко-католиків у прозелітизмі.

http://risu.org.ua/ua/

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/