Головна

«Архангел Михаїл – воєвода, який воює на стороні Бога…»

Відзначаючи свято Собору святого архистратига Михаїла і всіх безплотних сил (21 листопада), Церква підкреслює особливе значення ангелів у житті людей. Тому цього разу у «Відкритій розмові» з о. Василем Рудейком, доктором богослов'я, заступником голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, священиком храму Священномученика Климентія Шептицького у Львові, говоритимемо про ангелів та архистратига Михаїла.

- Цікаво те, що святий архистратиг Михаїл почитається як у христиаяській, так і в ісламській та юдейській традиціях. Відразу виникає запитання: чому його так почитають? Чим він це заслужив?

- У різних релігійних традиціях, а не тільки в юдаїзмі чи в християнстві, існують учення про «інших розумних істот» у Всесвіті, окрім людей. Вони можуть по-різному називатися, але здебільшого ті «інші істоти» вважаються сотвореними перед людьми і досконалішими за нас. Інколи їх вважають духами, які не мають тіл, тобто плоті. Стосовно Святого Письма, то воно пронизано розповідями про ангелів. І є різноманітний контекст біблійного вчення про них. Передусім, за біблійними розповідями, ангели – це істоти, котрі стоять близько до Бога. Господь послуговується ними, щоб підтримувати зв’язок з людьми для втілення певних ідей чи вчення. «Ангел» грецькою означає «посланець», отже, ангели є тими, кого Господь посилає у світ, щоб вони спілкувалися з Ним і виконували Його волю. Існують різні уявлення про те, як виглядають ангели.

Про архангела Михаїла можна дізнатися із Книги Одкровення святого Івана Богослова. У ній описується битва на небі між ангелами, вірними Богові, і ангелами, які чинять опір Його волі. Провідником добрих ангелів виступає цей Архангел. Не можна сказати, що він в ієрархії ангелів є найвищим і першим серед усіх ангелів. Але він воєвода, який воює на стороні Бога. «Михаїл» єврейською означає «хто як Бог». І для нас він є образом божественного воїна, який бореться за правду Господню і відстоює Божественні позиції не власною силою та мудрістю: він бореться зі злом, вказуючи на Бога. І кожен, хто споглядає Бога, - уже переможець, Богом осяяний і Богом переконаний.

- Відразу зустрічне запитання.  То чи злі духи є поганими ангелами?

- Вони є ангелами, як і добрі ангели. Їхня воля і суть полягає в тому, що вони не хочуть бути з Богом. А прагнуть відділитися від Нього, вийти поза Божественну всеохопність. Вони хочуть стати богами. І це можна назвати «сатанізмом». Бо Сатана, або Люцифер, це ангел-відступник, який прагнув бути таким, як Бог. Тому всі ангели, які намагаються наслідувати Сатану, противляться Богу і не хочуть перебувати в Ньому. Отці Церкви вважали, що мука всіх таких відступників полягає в неможливості відступитися від Господами. Тому це ангели, які потребують нашого співчуття.

- Існує своєрідна ангельська ієрархія. Яке місце в ній посідають архистратиги?

- Ієрархія ангелів існувала вже в юдейському контексті. Християнство у поділі ангелів орієнтується на Послання апостола Павла. Проте систематизував учення про ангелів близько V–VI століття Діонісій Аеропагіт. Так, існує дев’ять ангельських чинів.  З них архангели є другими знизу.

- Архистратиги є вищими чи нижчими від ангелів за рангом?

- Це важко сказати. Є ще серафими, херувими… і третіми в цій ієрархії виступають архангели.

- Серед архангелів поряд із архистратигом Михаїлом почитається ще архангел Гавриїл. Михаїл виступає як войовничий ангел,  Гавриїл же - справжній провісник Божий.

- Існує багато архангелів. Ще є Рафаїл, Уриїл тощо. У Святому Письмі Михаїл відтворений як провідник війська Господнього, а Гавриїл, справді, - посланець Господній, який сповіщає Божу волю.

- Церква почитає архистратига Михаїла двічі на рік. Власне, 21 листопада і 19 вересня на згадку про одне чудо.

- Справді, є ще одне свято, що було встановлено в Грецькій Церкві, - Чудо святого архистратига Михаїла в Колосах. Воно полягало в порятунку церкви Святого архистратига Михаїла, яку язичники хотіли затопити, звівши дві річки в одне русло. За оповідями, Михаїл загородив ці води, завадивши зруйнуванню храму. Суть обох свят – заступництво ангелів за людей і їх охорона.

- У часи Київської Русі цей ангел також був шанований. Відомо, що князь Ярослав Мудрий звів у Києві Михайлівський Золотоверхий собор. І, взагалі, цей ангел є покровителем столиці нашої держави.

- Культ цього ангела перейняли з Візантії. Імператор Костянтин у IV столітті збудував храм на честь Михаїла. Загалом же в таких середньовічних країнах, як Київська Русь, цей архистратиг був провідником війська і держави. Зі Святого Письма нам відомо про ангелів-охоронців, що їх мають кожна країна і кожне місто. Також кожен із нас має свого ангела-охоронця, котрий несе перед Богом відповідальність за нас. А ми, прислухаючись чи не прислухаючись до його порад, також будемо нести за це відповідальність перед Богом.

- Цікавим є і літургійне почитання ангелів…

- Ангели почитаються в це свято. Але є також і тижневе їх почитання – щопонеділка. Також другого дня після Благовіщення (8 квітня) є свято Собору святого архистратига Гавриїла. Але передусім ангели вшановуються як ті, що оточують Божественний престол і возносять Господу відвічну хвалу. Вони бачать Боже обличчя і оспівують Його велич. І з цієї перспективи вони є моделлю ідеальної Церкви. У нашій літургійній традиції є херувимська пісня, в якій представлена ідеальна спільнота святих, котрі, споглядаючи Бога, віддають Йому трисвяту хвалу.

Відеоверсія розмови: Про значення ангелів у житті кожної людини

Інший аспект – заступництво ангелів за людей. Ми повинні заносити до них свої молитви. І піснеспіви свята заохочують вірних оспівувати Бога в Його величі та троїчності і звертатися до ангелів за заступництвом.

- Архистратига Михаїла переважно зображають самого (як воїна), рідше можна побачити ікону самого свята.

- Є його зображення як архистратига, також існують його зображення з усім небесним воїнством. Власне, коли зображують його із усіма ангелами, то основою цієї ікони є два архистратиги: Михаїл і Гавриїл, які тримають круглі кулі, що на них зображено Ісуса Христа. Ідеться про те, що вони є провідниками ангельських хорів, які звіщають людям Христа. Зображення архистратига натхнені словами з Книги Об’явлення, що він скинув змія в бездну.

- А як люди мають звертатися до своїх ангелів-охоронців?

- Серед щоденних молитов, які рекомендовано промовляти вірним для моління зранку і ввечері, є молитва до ангела. До ангела-охоронця потрібно прислухатися і плекати з ним контакт протягом усього свого життя.

Розмовляла Руслана Ткаченко

http://news.ugcc.org.ua/

 

 

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/