Головна

Глава УКГЦ Святослав Шевчук: Нас вважають опозицією. Ч.1

Глава УКГЦ Святослав Шевчук: Нас вважають опозицією. Ч.1

Ввечері 1 грудня ми разом із керівником прес-департаменту Української Греко-католицької церкви отцем Ігорем Яцівим їдемо у Княжичі – місцину під Києвом, де розташована резиденція глави УКГЦ. Дорога знайома – раніше нею прямували на зустріч до Любомира Гузара, котрий цього року з власної волі склав обов’язки глави церкви (випадок безпрецедентний!), щоб поступитися місцем молодшому і міцнішому здоров’ям – Святославу Шевчуку.

Не знаю, до речі, якою я сама здалася Шевчуку того вечора, але, прощаючись і бажаючи гарних різдвяних вакацій, він жартома побажав: «Відпочивайте. Бо ви того варті». Добре, кажу, передам це своєму шеф-редактору. Загалом 41-річний Шевчук справляє враження розкутої і вільної людини, без офіціозу, пафосу, пишномовних напучувань, людини легкої думки та широких обріїв.

І якщо виходити з несерйозної формули «будь простішим, і люди до тебе потягнуться», то можу заприсягтися: нині багато хто потягнеться до нього. Він достатньо «простий», щоб не напружуватися в його присутності, і достатньо «складний», щоб бажати із ним наступних зустрічей. Сподобалось, як на запитання журналістки одного з видань «Як вас називати?», Шевчук відповів: «Називайте мене Святославом». В принципі, логічно… Але «Обозреватель» знає, що таке commeilfaut, тож починаємо ми традиційно:

- Блаженнійший, традиційно прийнято підсумовувати 100 днів на посаді, з моменту ж вашої інтронізації минуло десь із днів 250 – теж хороша цифра! – тож тепер ви зможете з більшої впевненістю відповісти нам на питання, «тяжела ли шапка Мономаха?»; і, головне, що є не таким, як представлялось від початку?

- Двома відчуттями хотілось би поділитися з вами. По-перше, якихось надзвичайних несподіванок я, Богу дякувати, поки що не зустрів. Натомість, по-друге, відбувся неочікуваний зріст нашої церкви: нині ми проходимо період утворення трьох нових митрополій. На ці утворення ми чекали три роки – від моменту, коли було прийнято відповідне рішення. Окрім того, ще до кінця року в уряд (під урядом в контексті церкви традиційно мається на увазі її керівництво – Авт.) одної нашої єпархії буде впроваджений новий правлячий архієрей – владика Ярослав (Приріз). Другий такий період зростання важко знайти в історії нашої церкви, тут грає роль не так сам процес, як його інтенсивність.

…Чи тяжко мені, чи легко? Все це досить суб’єктивно. Один священик зі Сполучених Штатів, який досліджує життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького, сказав, що, мабуть, Шептицький посвятив велику частину часу свого життя на всі ті поїздки, які я мусив здійснити протягом одного, навіть неповного, року. Можливо, тяжкою є саме ця інтенсивність у подорожах. Хоч вона має як позитивний, так і негативний аспект. Позитив у тому, що наші вірні в усьому світі переживають значне піднесення і потребу у зустрічах зі мною. Але, з іншого боку, перебуваючи за кордоном, я, напевно, присвячую меншу увагу подіям в Україні. Намагаюсь знайти баланс між одним та другим і правильно розрахувати свої сили.

- Словом, Греко-католицька церква перестала бути «містечковою», суто галичанською церквою?

- Та вже приблизно як з півстоліття перестала нею бути (усміхається). Тепер ми об’являємо про це в усій повноті – як українському суспільству, так і всьому світові.

- Патрон вашої церкви, ваш наставник і «куратор» – Папа Римський – знаходиться далеко, тоді як існування греко-католиків цілком залежить від ласки української влади (часи згаданого вами Шептицького – тому найкращий приклад). Чи не виникає у зв’язку із цим, так би мовити, певного «когнітивного дисонансу»?

- Богу дякувати, поки що є гармонія у повноцінній присутності нашій в українському контексті. А відтак йде інтенсивне і повноцінне спілкування як з Апостольським Престолом, так і з іншими нашими партнерами. Хоча є стосунки, які потребують розвитку та поглиблення. Окремий напрямок – це розбудова відносин з представниками українського суспільства, а воно є досить багатогранним, і тут мова йде не тільки про стосунки з владою, а й різними інституціями та середовищами, інтелектуальним та науковим зокрема – і у Львові, і у Києві, і в інших областях.

Також активно розвиваються стосунки з іншими конфесіями та їхніми керівниками. Сьогодні, зокрема, відбулася досить вагома подія – сподіваюсь, суспільство про неї довідається – глави традиційних церков, тобто Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату, Греко-католицької церкви – зробили спільне звернення до всіх людей доброї волі щодо відповідальності за нашу державу, за розвиток суспільства на основі духовних вартостей.

Сам факт того, що ми зробили це разом, є досить промовистим. Тим паче в такий день, коли ми відзначаємо 20-річчя референдуму з приводу проголошення Незалежності нашої держави. Такі стосунки між нашої церквою та іншими церквами є дуже конструктивними.

- А хто представляв УПЦ КП та УПЦ МП?

- Київський патріархат представляв святіший Патріарх Філарет, Московський – владика Іларій. Ми також мали зустріч з відомими громадськими діячами, які підтримали цю ініціативу, і всі вони відзначали, що ця наша акція – консолідуючий приклад для всього українського суспільства.

- І, тим не менш, Патріарх Кирил відмовився від зустрічі з вами…

- Річ у тім, що той вектор стосунків з православною церквою, який є предметом нашої зацікавленості, передбачає розвиток стосунків саме з української церквою. Так, я неодноразово говорив про мою готовність зустрітися, зокрема, й з представниками російської православної церкви, хоча якоїсь відкритості до зустрічі зі сторони Москви поки що не завважив.

- Всі ми зараз стоїмо на порозі нових парламентських виборів. Пригадую своє перше інтерв’ю з Любомиром Гузаром – у розпал «помаранчевої революції». При всій толерантності Блаженнійшого Любомира його симпатія до певних політиків та політичних сил прочитувалась абсолютно чітко. Цікаво, яким чином себе проявите ви…

- У той час, коли ви спілкувались з Блаженнійшим Любомиром, феномен прояву громадянського суспільства був настільки очевидним, що ігнорувати його було неможливо. Я, чесно вам скажу, розраховую нині на іще один такий прояв…

- На другий Майдан?

- Побачимо. Зараз мова не йде про ті чи інші кольори, мова – про відповідальність людей за свою країну. Це те, чого ми навчаємо наших вірних: ми не можемо очікувати на тих, хто замість нас наведе лад у державі, і не можемо скидати відповідальність на тих чи інших політиків. Народ сам мусить заманіфестувати, що він є джерелом влади. Тому церква, звичайно, буде вітати кожен прояв свідомого відповідального громадянського суспільства та заохочувати наших вірних дуже серйозно підійти до питання, за кого віддавати свій голос.

- А як вам акції на кшталт «Україна проти Януковича?». Я не пропоную оцінювати самий цей рух, бо там наразі поки ні про що говорити, мені більше цікавить, чи імпонує вам подібне бунтарство в принципі?

- Можу сказати одне: я дуже уважно спостерігаю за подібними подіями. На сьогоднішній зустрічі з главами інших церков прозвучала цікава фраза: в нашому суспільстві повинен лунати голос Іоанна Хрестителя. Тобто мусить звучати голос правди, бо якщо він замовкне, лунатиме голос месника, який може стати некерованим.

- Влада сама може спровокувати появу месників…

- Тому дуже важливим є діалог – між духовними лідерами та суспільством, між суспільством та владою. Бо якщо діалогу немає, то той, хто лишився не почутим, починає щоразу гучніше говорити.

- До речі, ваша зустріч з Януковичем так і не відбулася?

- Не відбулася. Хоча про таку зустріч я говорив багато разів, а тепер я її вже офіційно прошу. В січні наступного року в Києві відбудеться чергова сесія Постійного Синоду нашої церкви. Постійний Синод – це вибрана група єпископів, котра покликана допомагати главі церкви управляти церквою у міжсинодальний період. Щоразу Постійний Синод проходить в різних містах світу: останнє засідання відбувалось в Бразилії, перед тим – в Лондоні, тепер ось – у Києві, а ще через раз – у Вроцлаві. З нагоди засідання Синоду я й скерував прохання до нашого президента – з тим, щоб він прийняв членів Синоду. Це гарна нагода провести зустріч.

- А чого ви, власне, від неї очікуєте? Якими є ваші месиджі до Януковича?

- Перш за все, ми б хотіли представити президенту нашу церкву, розказати йому, хто ми є. Бо дуже часто зі сторони людей, які займають чільні місця в уряді, йде сприйняття нас як опозиційної структури. Церква ж не може ані бути в опозиції, ані бути провладною структурою. Ми є церквою, і саме це важливо донести до президента, причому не за допомогою мас-медіа, бо інакше це виглядатиме як певний тиск. Для наших єпископів є вкрай значимим те, щоби подібна зустріч стала початком діалогу між церквою та українською владою. Ми б хотіли їй допомогти з позицій, так би мовити, альтернативного діалогу, який ми маємо з суспільством в якості душпастирів.

- Хто саме з уряду вважає вашу церкву опозиційною структурою?

- Конкретного речника такої позиції я не можу назвати, але така думка прослідковується, коли доводиться чути ті чи інші вислови з приводу позиціонування церков в нашому суспільстві. Хтось недавно казав, що більшість наших вірних не належить до пропрезидентських сил. Це, власне, є правдою (усміхається), але це не означає, що ми як церква є виразником певної політичної орієнтації наших вірних. Є певні стереотипи, але завдання глави церкви в тому, очевидно, й полягає, щоби ці стереотипи ламати.

- Це – спадок Блаженнійшого Любомира, як мені здається…

- Бачите, дух завжди перевершує межі матерії. І коли ми говоримо про церкву, то наші уявлення про неї завжди є недосконалими, але коли церква проявляє свою природу, вона руйнує стереотипи. Думаю, це – досить позитивний аспект присутності церкви в суспільстві.

- Але як дивиться Апостольський Престол на те, що вам доводиться щось пояснювати українській владі, «представляти церкву», когось в чомусь переконувати? В Римі це коментують?

- З боку Апостольського Престолу не надходить якихось інструкцій, котрі регламентували б нашу діяльність. Ми самі відповідаємо за себе та за свої вчинки. В тому випадку, коли мова йде про міжнародні відносини, ми намагаємось консультуватись. Є, наприклад, подія, яку всі ми очікуємо – відкриття української ялинки у Ватикані – воно відбудеться 16 грудня.

В цьому контексті я намагався бодай якось посприяти візиту нашого президента до Святішого Отця. Також ми хотіли, щоб представництво України на цій події було на якомога вищому рівні. Все таки Ватикан – це, певною мірою, один з центрів Європи і світу, тож якщо ми говоримо про бажання України увійти до Європейського Союзу, то такий візит приніс би чимало користі. Наскільки мені відомо, подібна ініціатива знайшла розуміння в адміністрації президента, тож візит Віктора Януковича до Святішого Отця все ж відбудеться.

Наталия Лебедь

http://obozrevatel.com/politics/glava-ukgts-svyatoslav-shevchuk-nas-vvazhayut-opozitsieyu.-ch.1.htm

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/