Головна

Собор святого архистратига Михаїла й інших безплотних сил

«Всі небесні Сили, святі Ангели й Архангели, моліть Бога за нас грішних.» (Велике повечір’я)

Св. Церква, маючи на увазі велике значення Ангелів для Божої слави і нашого спасіння, в мозаїці церковного року присвятила окреме місце і на почитання Ангелів. Тут на першому місці стоїть празник – Собор св. Архистратига Михаїла та інших безтілесних сил.

Празник у честь св. Архистратига Михаїла і безтілесних сил був установлений у ІV ст. Цей празник зветься Собором тому, що цього дня Церква празнує Собор – збір всіх безтілесних сил враз зі св. Архистратигом Михаїлом, а також собор-збір людей на землі для прослави небесних сил.

Ще перед тим як Господь Бог покликав до існування людину, то найперше створив Ангелів. Це невидимі, безсмертні, досконалі, чисті духи, що мають бистрий розум і свобідну волю. Їхнє число безмірно велике. Пророк Даниїл  бачив у видінні престол Бога, де тисячі тисяч йому служили і силенна безліч перед ним стояла (Даниїла: 7, 10). А св. Іван Богослов у книзі Об’явлення каже: “Потім я бачив і чув голос Ангелів багатьох навколо престолу і істот, і старших; і було число їх – множини і тисячі тисяч” (Одкровення: 5, 11). Сам Ісус Христос говорить у св. Євангелії про легіони Ангелів (Мт: 26, 53). Господь Бог по створенні Ангелів виставив їх на пробу й тоді велика частина Ангелів збунтувалася проти Нього. Святий Іван Богослов говорить про війну на небі (Одкровення: 12, 7). У проводі добрих Ангелів став Архангел Михаїл і переміг Люцифера і його ангелів. Звідси св. Церква в почитанні Ангелів ставить Св. Архангела Михаїла на першому місці.

Святі Ангели мають подвійне завдання відносно Господа Бога і відносно людей. Головне завдання Ангелів у небі вічно прославляти Господа Бога. Пророк Ісая бачив у виданні, як Серафими в небі взивали: “Свят, свят, свят, Господь сил: вся земля повна його слави.” (Ісая: 6, 3). Наша св. Літургія у кількох місцях говорить про те почесне завдання Ангелів. “Владико Господи наш, – каже молитва входу – що установив на небі чини і воїнства Ангелів і Архангелів на служіння твоєї слави”. В молитві під час тропарів священик молиться: “Боже святий, що в Святих перебуваєш, Тебе трисвятим голосом Серафими оспівують і Херувими славословлять і всі Небесні Сили Тобі поклоняються”.

Друге завдання Ангелів щодо Господа Бога – це ревне і скоре служіння Богові. Слово Ангел – це грецьке слово і значить посланець, вістун. Тож Ангели – це Божі посланці, вістуни. Про їхню роль  як посланців Божих є багато прикладів у Старому і Новому Завітах.

Відносно людей  Ангели з волі Божої – це наші опікуни і хоронителі. У псалмі 90 сказано: “Бо Ангелам своїм Він повелить про тебе, щоб хоронили тебе на всіх путях твоїх”. У просительній ектенії Св. Літургії просимо в Бога про Ангела-Опікуна: Ангела миру, вірного наставника хоронителя душ і тілес наших у Господа просім. Та на основі святого Письма вчать св. Отці, що не тільки кожна людина, але й кожна громада, Церква й народ мають свого Ангела Хоронителя.

Головна мета празника – це звеличити і прославити св. Архангела Михаїла, а з ним і  інших ангелів. Вся слава пливе з того, що в обороні Божої честі він став у проводі добрих ангелів проти бунту сатани. Звідси і його почесний титул  архистратига, що з грецької значить начального вождя. З тієї  причини й іконографія представляє його як озброєного полководця. Шолом на голові, вогнений меч у руках, а під ногами в’ється змій – символ сатани.

Цей празник звеличує також усі ангельські хори, бо вони разом зі св. Михаїлом творять пречудний Собор. Тому 21 листопада славимо Ангелів, величаємо їх, дякуємо їм за поміч та просимо в них опіки: “Прийдіть, любителі празника Христа, – співаємо на стихирах Литії – взяши квіти чеснот чистими думками і доброю совістю Архангелів Собор вшануймо, він бо неустанно стоїть перед Богом і співаючи трисвяту пісню, молиться за спасіння душ наших”.

Празник св. Архангела Михаїла ставить нам перед очі велике значення Ангелів для нашого спасіння. Він пригадує нам наші обов’язки відносно Ангелів, а передусім нашого Ангела-Хоронителя. Через ціле наше життя, кожної хвилини й на кожному місці, він з Волі Божої над нами чуває, нас хоронить, нам піддає добрі думки, нас перестерігає перед гріхом. Це наш провідник до неба, помічник у спокусах, товариш у хвилину смерті. Він сталий свідок наших думок, наших слів, наших діл. Лише колись у вічності ми побачимо, скільки ми завдячуємо своєму Ангелу-Хоронителю. Звідси випливає наш обов’язок – святих Ангелів почитати, їх славити та їм кожного дня дякувати за поміч і опіку. Наша набожність до свого Ангела-Хоронителя буде йому особливо мила, коли ми не тільки будемо його почитати і до нього молитися, але передусім, коли будемо його наслідувати. Він дає нам прегарний взір святості. Бо ту святість ангелів наслідували всі святі, тому одна з стихир на стиховні зі служби октоїха 8 голосу так голосить: “Як назвемо вас святі? Чи Херувимами? бо на вас спочив Христос? Чи Серафимами? Бо ви безустанно прославляєта його. Чи може Ангелами? бо ви від тіла відвернулись. А може силами? бо ви робите чуда. Багато у вас імен, а ще більше дарів. Моліть, щоб спаслися душі наші”.

Ми є подібні до Ангелів, бо маємо також розум і свобідну волю. Маємо ту саму ціль прославляти Господа і служити йому, в особах тих людей, котрі є біля нас, і з котрими ми зустрічаємось в життєвих ситуаціях. Тому мусимо пам’ятати, що не тільки ангели є нам до помочі, але, що ми повинні також в якийсь спосіб стати тим ангелом-хоронителем для іншої особи. Батьки таким чином зобов’язані потурбуватися, яке товариство їхніх дітей, чим вони займаються, які в них є проблеми і труднощі. Вихователі в школі, чи працівники різних фахів повинні допомогти ближнім доброю порадою. Можливо наша допомога буде полягати в тихій і витривалій молитві за тих, що її потребують, або вона буде просто гарний приклад християнського життя.

“Всі  небесні сили, святі Ангели і Архангели моліть Бога за нас грішних”  (Щоденні молитви).

http://www.allsaints.lviv.ua/

 

Святкування Собору Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних встановлено на початку IV століття на Помісному Лаодикійському Соборі, що був зібраний за кілька років до Першого Вселенського Собору. Лаодікійський Собор 35-им правилом засудив і відкинув єретичне поклоніння ангелам як творцям і правителям світу і затвердив їх православне шанування. Святкується в листопаді - дев'ятому місяці від березня (з якого в давнину починався рік) - відповідно до числа 9-ти чинів ангельських. Восьмий же день місяця вказує на майбутній Собор всіх сил небесних в день Страшного Суду Божого, який святі отці називають «днем восьмим», коли «прийде Син Людський у Славі Своїй і всі святії Ангели з Ним»(Мт 25. 31).

Чини ангельські поділяються на три ієрархії - вищу, середню і нижчу. Кожну ієрархію становлять три чини. У вищу ієрархію входять: серафимихерувими і престоли. Ближче всіх Пресвятої Трійці предстоять шестикрилі Серафими (Полум'яніючі, Вогненні) (Іс 6. 2). Вони полум'яніють любов'ю до Бога та інших спонукають до неї.

Після Серафимів Господу предстоять многоокі Херувими (Буття 3. 24). Їхнє ім'я значить: вилив премудрості, просвічення, бо через них, сяючих світлом Богопізнання і розуміння таємниць Божих, посилається мудрість та просвіта для істинного богопізнання. За Херувимами - предстоять Богоносні за благодаттю, даною їм для служіння, престоли (Кол 1. 16). Вони служать правосуддю Божому.

Середню ангельську ієрархію становлять три чини: Господства, Сили і Власті.

Господства (Кол 1. 16) володарюють над подальшими чинами ангелів. Вони наставляють поставлених від Бога земних володарів мудрому керуванню. Господства вчать оволодівати почуттями, приборкувати гріховні прагнення, поневолювати плоть духу, панувати над своєю волею, перемагати спокуси.

Сили (1 Пет 3. 22) виконують волю Божу. Вони творять чудеса і низпосилають благодать чудотворення й прозорливість угодникам Божим. Сили допомагають людям у несенні послуху, зміцнюють у терпінні, дарують духовну фортецю і мужність.

Власті (1 Пет 3. 22; Кол. 1. 16) мають владу приборкувати силу диявола. Вони відводять від людей бісівські спокуси, стверджують подвижників, оберігають їх, допомагають людям у боротьбі зі злими помислами.

У нижчу ієрархію входять три чини: Начала, Архангели і Ангели.

Начала (Кол 1. 16) правлять над нижчими ангелами, направляючи їх до виконання Божественних повелінь. Їм доручено управляти всесвітом, охороняти країни, народи, племена. Начала наставляють людей віддавати кожному честь, належну його званню. Вчать керівників виконувати посадові обов'язки не заради особистої слави і вигоди, а заради честі Божої і користі ближніх.

Архангели (1 Сол 4. 16) звіщають про велике і преславне, відкривають таємниці віри, пророцтва та розуміння волі Божої, зміцнюють в людях святу віру, просвіщаючи їх розум світлом Святого Євангелія.

Ангели (1 Пет 3. 22) найбільш близькі до людей. Вони оголошують намір Божий, наставляють людей до доброчесного й святого життя. Вони зберігають віруючих, утримують від падінь, підіймають занепалих, ніколи не залишають нас і завжди готові допомогти, якщо ми побажаємо.

Всі чини Небесних Сил носять спільну назву Ангелів - за суттю свого служіння. Господь відкриває Свою волю вищим Ангелам, а вони, у свою чергу, просвіщають інших.

Над всіма дев'ятьма чинами поставлений Господом святий Архистратиг Михаїл (ім'я його в перекладі з єврейського - «хто як Бог») - вірний служитель Божий, бо він скинув з Неба возгордившогося Деницю з іншими відпавшими духами. А до інших Ангельським Сил він вигукнув: «Будьмо уважні! Станемо добре перед Творцем нашим і не помислимо неугодне Богові!». За Церковними переказами, Архістратиг Михаїл брав участь у багатьох старозавітних подіях. Під час виходу ізраїльтян з Єгипту він був перед ним у вигляді стовпа хмарного вдень і у вогненому стовпі вночі. Через нього з'явилася Сила Господня, що знищила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян. Архистратиг Михаїл захищав Ізраїль у всіх бідах.

Він з'явився Ісусу Навину і відкрив волю Господа на взяття Єрихона (Нав 5. 13-16). Сила великого Архистратига Божого з'явилася у знищенні 185 тисяч воїнів асирійського царя Санхеріва (4 Цар 19. 35), у поразці нечестивого вождя Антіоха Іліодора і в захисті від вогню трьох святих отроків - Ананія, Азарія і Мисаїла, кинутих у піч на спалення за відмову вклонитися ідолу (Дан 3. 92-95).

З волі Божої, Архистратиг переніс пророка Авакума з Юдеї до Вавилону, щоб дати їжу Даниїлу, покладеному в рові з левами, заборонив дияволу явити іудеям тіло святого пророка Мойсея для обожнення (Юд 1. 9), явив свою силу, коли чудесно врятував дитину, кинуту грабіжниками в море з каменем на шиї у берегів Афону (Афонський Патерик).

З давніх часів, прославлений своїми чудесами Архангел Михаїл на Україні. Україна оспівала Пречисту Богородицю і Архангела Михаїла в церковних співах. Архистратигу присвячено безліч монастирів, храмів. У древньому Києві відразу після прийняття християнства був споруджений Архангельський собор і влаштований монастир. Не було на Україні міста, де б не існувало б храму або каплички, присвяченого Архистратигу Михаїлу.

На іконах Архангели зображуються відповідно до роду їхнього служіння:

Михаїл - попирає ногами диявола, в лівій руці тримає зелену фінікову гілку, а в правій - спис з білою хоругвою (іноді полум'яний меч), на якій зображений хрест.

Гавриїл - із райською гілкою, принесену ним Пресвятій Діві, або зі ліхтарем у правій руці і дзеркалом з яспису - у лівій.

Рафаїл - тримає посудину з цілющими ліками в лівій руці, а правою веде Товію, що несе рибу.

Уриїл - у піднятій правій руці - оголений меч на рівні грудей, в опущеній лівій руці - «вогненне полум’я».

Селафіїл - у молитовному положенні, що дивиться вниз, руки складені на грудях.

Ієгудиїл - у правиці тримає золотий вінець.

Варахиїл - на його одязі безліч рожевих квітів.

Ієремиїл - тримає в руці терези.

http://cerkva-nv.com/

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/