Головна

Про курс України, Церкву на майдані, зустріч з Патріархом Кирилом, - інтерв’ю Патріарха Святослава

В ефірі радіостанції "Ехо Москви" Верховний Архієпископ Галицький, Глава Української Греко-католицької Церкви Блаженніший Святослав.

Добрий день!

Блаженніший Святослав

Здравствуйте!

- Останні дні в Росії події, що відбуваються в Україні трактуються дуже по-різному, в тому числі, говорять про якесь колективне божевілля українського народу, який вирішив піти проти Росії. Я хочу вас запитати, як пастиря, як голову одного з найбільших церков українських, а, що відбувається з українським народом?

 - Я хочу всіх заспокоїти трішки, подякувати всім, хто спостерігає за подіями в Україні в нашій дружній країні Росії. Я хотів сказати, що Україна переживає період соціальної трансформації. Це не божевілля, це маніфестація громадянської спільноти України. Звичайно, ця спільнота є чимось новим для пострадянського простору, але я думаю, що саме ця спільнота є майбутнім, як України, так і інших країн колишнього Радянського Союзу.

- Але, тим не менш, це вибір не просто соціальний , це трансформація ще й цивілізаційна: українці роблять вибір.

- Я думаю, що українці вже зробили свій вибір ще більше, ніж 20 років тому, затвердивши своє бажання жити в незалежній, вільній, демократичній країні. Тільки цей вибір сьогодні приймає реальний сенс. Мало мати громадянську свободу - потрібно бути вільною людиною. Мало мати тільки права конституційні - потрібно будувати правове суспільство. Я думаю, це якраз те, що відбувається сьогодні в Україні, і ми називаємо це європейським вектором розвитку української спільноти.

- Проте, не всі українці хочуть цього.

- Я думаю, що ця трансформація відбувається по-різному в різних регіонах України, тому що кожен регіон особливий, він має свою історію, має своє як би свою соціальне підгрунтя, якою живе сьогодні. Я думаю, що те, що об'єднує всі регіони України, цей настрій молоді, тобто, тих хлопців, дівчат, які народились вже в незалежній Україні. Вони себе вже не мислять поза європейським вектором розвитку України. І можна сказати, що саме вони були першими, які зважилися демонструвати свій вибір, демонструвати те, як вони бачать майбутнє України.

- Більшість вашої пастви, все-таки люди Західної України і західної культури за народженням, як ви самі народилися у Львівській області, і вам пояснювати, що таке Європа і, як погана Росія чи Радянський Союз не потрібно було. Але ваша церква зараз у цих подіях, як би практично офіційно підтримує євроінтеграцію, ваші священики, єпископи моляться на Майдані, ваші церкви в Києві відкриті цілодобово для тих, хто мітингує. Чи не поділяє ця позиція церкви українське суспільство ?

- Я не думаю, тому що, якщо відстежите за розвитком релігійної спільноти України, то ще на початку жовтня представники всіх церков і релігійних організацій були в Брюсселі, я в тому числі, де ми від імені саме громадян України - не політиків, не олігархів, не влади, - але, саме, нашої пастви хотіли сказати нашим європейським друзям, що український народ зробив свій вибір. Цей вибір - європейська інтеграція. І цей вибір об'єднує не тільки один регіон, Західну Україну, не лише одну конфесію, скажімо, Греко-католицьку Церкву. Це звернення до європейського народу підписали предстоятелі всіх православних церков, католицьких церков, протестантських громад, навіть представники єврейської громади та мусульманської громади України. Тобто, можна сказати, що сьогодні громадянське співтовариство - а церква в Україні є невід'ємною частиною громадянського суспільства України - однозначно заявляє про свій європейський вибір.

- Це другий Майдан в житті кожного українця, у вашому житті, в тому числі. Ви пам'ятаєте той Майдан і чи можете ви сказати головну відмінність того Майдану від цього?

- По-перше, перша відмінність, це те, що «Майдан помаранчевий» - він був за своєю суттю політичним майданом, тобто , народ захищав свій політичний вибір. Тобто, народ протестував проти фальсифікації виборів, яка відбувалася в той час в Україні. Сьогодні Майдан є цивільним. Наші політики як би наздоганяють ці рухи, які відбуваються в українській спільноті, вони хочуть, як би використати цю силу, цей потенціал, який сьогодні просто-таки широким морем вилився на Майдан України. Може, навіть наша політика і наша влада ще навіть до кінця не розуміють, що таке цивільний Майдан сьогодні. Це головна відмінність. Друга відмінність: якщо, скажімо «помаранчевий Майдан» мав чітко сформульованого лідера, то якщо можна пригадати, які гасла скандували тоді маніфестанти, вони скандували ім'я однієї людини; сьогодні - ні. Наші студенти не підтримують жодного з лідерів так званої опозиції. Може, це є і сила і слабкість, тому що, якщо в цій громадянській позиції немає одного конкретного лідера, який може виступати від імені присутніх на Майдані людей, це, може бути, слабкість цієї маніфестації. Але, з іншого боку, я думаю, що це як би, щось абсолютно нове. Я думаю, що ми ще протягом багатьох років будемо ніби мати плоди всього того, що сьогодні відбувається в містах і селах України.

- Скажіть, будь ласка, от ви демонструєте таке глибоке пізнання політичного моменту - чи доречне втручання церкви в політичне , взагалі, життя, в політику, власне?

- Одностайне, рішення церков України, їх розуміння своєї ролі - це невтручання в політичні процеси, однозначно - невтручання. Але, церква є невід'ємною частиною громадянського співтовариства. Тобто, ми розуміємо, що те, що сьогодні відбувається в Україні, не може не зачіпати життя самих церков, тому що віруючі люди водночас є громадянами своєї спільноти. Церкви не хочуть перейти цей бар'єр: цивільне співтовариство і політичне життя. Ми присутні тільки там, де ми бачимо, що мова йде про громадянський вибір українців.

- Ось, дивіться, ви ж перейшли вже цей бар'єр: Українська Греко-католицька Церква підтримала Майдан відкрито, тобто, підтримала одну частину суспільства. Це частина суспільства, це не все суспільство. Ви підтримали частину суспільства, засудили силовиків, які застосували силу проти активістів, таким чином, ви перейшли цей бар'єр, виходить. На відміну, наприклад, якщо ми візьмемо Українську церкву Московського Патріархату, які, дійсно, виявилися над сутичкою. У вас інша ситуація.

- Я не зовсім згоден з вашою оцінкою ситуації. Чому - тому що Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій однозначно висловився про те, яку позицію всі церкви сьогодні займають в Україні. Засудження силовиків - це не є політичною позицією, це констатація фактів, з одного боку, а з іншого боку, це проповідь Христового Євангелія світу. З іншого боку, всі церкви однозначно заявили про необхідність діалогу в Україні - це теж є, я б сказав, суто релігійною позицією. Всі церкви присутні на Майдані, в тому числі, і Церква Московського Патріархату, але присутності є молитовно і харитативно, але не політично. Тому, я б сказав, в таких ситуаціях, коли відбувається така духовна громадянська революція, дуже складно не переступити через цю грань. Але, я думаю, що позиції ієрархії всіх церков і релігійних організацій України весь час позиціонують себе, в першу чергу, в побудові суспільства громадянського а не політичної діяльності.

- Ну ось, давайте тоді про громадянський вибір українців, про європейський вибір українців , який Церква Греко-католицька підтримує. При цьому ви в багатьох своїх заявах - до речі, кілька років, що очолюєти Церкву - демонстрували, скажімо, цілком конкретну позицію з приводу морально обличчя сучасної Європи, і тих цінностей, які цей вигляд може привнести в Україну. Ось, що ви про це скажете? Ви за євроінтеграцію, значить, ви за гей-шлюби, умовно кажучи, як у Росії це представляється?

- Звичайно ні. Абсолютно ні. Ось, під час нашого останнього візиту в Брюссель, ми про це однозначно заявляли. Ми розуміємо європейська відмінність України не в цьому сенсі, що ми як би підписуємося під всіма не моральними чи аморальними явищами, які сьогодні існують в Європі. Україна є християнською країною, український народ - християнський народ. І навіть, коли ми говорили і говоримо про своє європейське обличчя, ми говоримо про християнську європейську подобу. Тобто, ми європейці, але з християнським обличчям, якщо так можна виразитися. Я думаю, що Україна, наше співтовариство має свої хвороби, над яким нам потрібно працювати, наприклад, корупція, порушення прав і свобод громадян, необгрунтовані застосування сили, які ми бачили в ці дні - це хвороби нашого пострадянського суспільства. І, тому, якщо говорити про нашу позицію або наше служіння, про проповідь моральних фундаментів, на яких потрібно будувати і розвивати наше співтовариство, то, звичайно, в першу чергу наша проповідь адресована українській спільноті. І ми намагаємося у всіх наших заявах і зустрічах, з одного боку, говорити про необхідність збереження цього християнського обличчя, а, по-друге, про нашу позицію, на підставі якої ми оцінюємо ситуацію, що відбувається в західному християнському співтоваристві. У нас багато друзів в Західній Європі. Тобто, християни сьогодні всіх конфесій - і в Україні, і в країнах Західної Європи - ми абсолютно одностайні в тому, як нам потрібно розвивати і зміцнювати наші християнські громади для того, щоб вони стали цією «євангельською закваскою», яка не тільки сама не втратить свої сили, але зможе трансформувати на християнських засадах це нове суспільство, яке формується.

- Якщо говорити про існуюче суспільство, його проблеми , про владу в тому числі, ви один з небагатьох людей, хто за останній місяць бачили Віктора Януковича особисто . Ви були учасником загальнонаціонального круглого столу, і, наскільки ми можемо судити, ви досить відкрито і прямо говорили з президентом на цій зустрічі і сиділи з ним поруч три години. Яке враження справив на вас президент, в якому він стані знаходиться? Ви пастир, ви психолог в будь-якому випадку - що ви відчули, сидячи з ним поруч?

- По-перше, йому сьогодні дуже складно. Я думаю, що нам всім потрібно молитися за Україну, але також за тих людей, які мають сьогодні різні обов'язки в Україні, в тому числі потрібно не забувати і про президента. Йому сьогодні, я думаю, дуже складно, бо дуже серйозний вибір сьогодні лежить на його плечах. Я думаю, що йому було непросто чути ці різні голоси, які звучали на круглому столі. І тому я в своїх словах намагався бути гранично коротким, але гранично чітким, тому що, якщо можна було спостерігати за круглим столом, на превеликий мій жаль, це був круглий стіл монологів. Не завжди один одного вдавалося чути на цьому круглому столі. І тому я все-таки висловився про необхідність діалогу. Якщо, скажімо, різні сторони - і політикуму, і нашого співтовариства - НЕ спроможуться почути один одного, то, я думаю, що протистояння, його ескалації нам не вдасться уникнути. Тому церква сьогодні - і наша Церква і православна Церква - однозначно висловлюється про необхідність діалогу. Не монологу, а діалогу, тому що це єдина альтернатива для силового варіанту. Друге, що я сказав дуже чітко, і мені було дуже приємно, що президент звернув на це увагу - у нас навіть вийшов такий контакт очима - я попросив його зробити все для того, щоб уникнути насильства. Я заявив наше християнське рішуче «ні» насильству. І кожен, хто сьогодні в Україні якимись радикальними закликами закликає до насильства - чи це людина, яка стоїть під партійною символікою, або навіть це людина в священицькій рясі або в погонах - це провокатор. І народ сьогодні не буде слухати провокаторів. Я попросив президента взяти під свій особистий контроль силові структури в Україні. Сподіваюся, що він мене почув.

- І правильно використав цю пораду, взявши під контроль силові структури.

- Я думаю, тому що у нього є всі необхідні для цього повноваження. Я думаю, що це те що я повинен був йому сказати. Це як би божий глас сьогодні, який повинен звучати через уста релігійних діячів. І третє: я просив його звернути особливу увагу на молодь, тому що ми маємо сьогодні, на жаль, факти переслідування молоді за їхні громадянські погляди. Якщо говорити більш конкретно - на прикладі Українського католицького університету у Львові. Тому, просив, щоб ніякого виду насильства не було, не тільки насильства у вигляді грубої фізичної сили, але також і насильства психологічного чи насильства, так званого політичного переслідування. Я думаю, що, якщо нам вдасться уникнути цієї спокуси насильства з усіх боків. Тоді, я думаю, ми зможемо з чистим серцем і здоровим розумом знайти вихід з такої ситуації, яка сьогодні склалася в Україні.

- Говорячи про насильство і закликах радикальних, відомо, що представники, в тому числі, вашої церкви закликали братися за зброю буквально. Якісь санкції підуть у відношенні цих священнослужителів? Якщо так, то які?

- Я б хотів сказати, що це одна з провокацій проти нашої Церкви. Хтось знайшов в інтернеті якусь проповідь нашого священнослужителя, яку він вимовив, якщо не помиляюся три або чотири роки тому. Тобто, абсолютно поза того контексту, в якому сьогодні перебуваємо. І хотіли застосувати це відео як би по відношенню до справжньої ситуації. Це чистої води інформаційна провокація проти нашої Церкви. Ми намагалися відреагувати миттєво. Я і Головний рабин Києва та України Яків ДовБлайх публічно засудили такі екстремістські висловлювання. Цей священик поніс канонічне покарання, хоча це, скажімо, ці слова, ці заклики - вони були зроблені ще багато років тому.

- А, скажіть, канонічне покарання, це що мається на увазі?

- Канонічне покарання - це необхідні дисциплінарні  кроки по відношенню до священнослужителя, яке передбачає канонічне право католицької церкви. По-перше, він отримав суворе попередження. Якщо таких два попередження отримує священнослужитель, можна його суспендувати, тобто, заборонити йому священнослужіння, як таке, і відправити в монастир на покуту.

- І ще питання. Ви говорите про те, що ситуація може вирішитися. Яким чином зараз може вирішитися Майдан, люди ж там знаходяться. Що, на ваш погляд, повинна зробити влада, що повинні зробити громадяни, церква, щоб конфлікт цей був вірішений? Як відвести людей з Майдану?

- Чесно кажучи, у мене, як у релігійного діяча рецепту немає. Я думаю, що сьогодні рішення лежить насамперед у політичному середовищі. Мені було дуже приємно почути, що Предстоятель Української Православної Церкви Московського Патріархату навіть запросив для зустрічі владу і опозицію в Києво-Печерську Лавру і відкрив двері свого будинку для такої розмови. Я думаю, що в цьому середовищі повинні зародитися ті чи інші кроки для того, щоб ситуацію заспокоїти, але наше глибоке переконання - люди заспокояться тільки тоді, коли влада України чітко і однозначно вкаже вектор розвитку нашої країни. Якщо цей вектор розвитку конкретно буде задекларований, як європейський - те, що наш президент завжди повторює, в тому числі, і наш прем'єр-міністр - тоді, я думаю, що співтовариство заспокоїться. Але, на сьогоднішній день є велика недовіра, тому що в останні місяці дуже часто слова розходяться зі справами. Якщо народ побачить, що наш уряд, наш президент чітко і однозначно вказує на європейський вектор розвитку, я думаю, що люди це зрозуміють, повірять, і Україна буде розвиватися на своєму шляху.

- Ось, ви не тільки Віктора Януковича бачили недавно , ви ще й папу Франциска  недавно бачили. Наприкінці листопада ви були в Римі, служили в Соборі Святого Петра і Папа прийшов на службу і в кінці звернувся до українських паломників. Ви мали можливість особисто з ним поговорити? І, взагалі, мені цікаво - ви ж давно знайомі. Він стежить за ситуацією на Україні, що він думає про неї? Що він думає про вектор розвитку країни?

- Звичайно, я з ним зустрічався протягом декількох місяців навіть дуже часто. Остання зустріч відбулася 25 і 27 листопада. 29 листопада я удостоївся привілею служити на престолі Святого Петра, на папському престолі, тому що ми святкували 50-річчя перенесення мощей священномученика Йосафата Кунцевича в базиліку Святого Петра. І по закінченні Літургії Папа особисто прийшов до всіх нас, до наших паломників, зустрівся не тільки зі мною, але з кожним єпископом, виголосив промову до численних паломників, які прибули в цей храм. Потім 27 листопада весь наш Синод був присутній на загальній аудієнції на площі Святого Петра. По закінченні теж кожен з наших єпископів міг підійти до Папи і поспілкуватися особисто. Після 27 листопада дуже багато нових подій відбулося в Україні. Єдине, що я можу сказати, що Папа  дуже уважно стежить за тим, що відбувається в Україні і нас супроводжує своєю молитвою. Ми отримуємо знаки дуже глибокої християнської солідарності від єпископатів з різних країн Європи, у тому числі з апостольської столиці. Якраз в 30-х числах листопада в Україні, в Києві відбувалася зустріч членів ОБСЄ і прибув, скажімо так, міністр закордонних справ Ватикану єпископ Домінік Мамберті. Я мав можливість з ним зустрітися. Він також відвідав наш Патріарший собор у Києві. І, звичайно, що він проінформує Святійшого отця про події, в Україні. Це поки все, що я можу сказати.

- Питання Української Греко-католицької Церкви - я не можу не поставити це питання як російський журналіст - є ключовим, як каже Московська Патріархія, для можливості зустрічі Папи і Патріарха. Зараз важка, складна ситуація на Україні, і розкол таки існує. Може, вам пора зустртись з патріархом Кирилом і поговорити?

- Цілком правильно. Я думаю, що нам пора зустрітись. Я думаю, що ми вже зробили багато кроків назустріч один одному. Загальний настрій нашої церкви по відношенню до наших братів росіян, і до Московського Патріархату зокрема на сьогоднішній день дуже спокійний, конструктивний. Я думаю, що, чим більше наші брати православні Московського Патріархату будуть себе комфортно почувати в нашому середовищі, зокрема на території Західної України, тим швидше ми зможемо зробити наступний крок на шляху нашого примирення і пошуків шляхів взаєморозуміння.

- Це був Верховний Архієпископ Києво-Галицький, Глава Української Греко-католицької Церкви Блаженніший Святослав. Спасибі, Владико!

http://www.kyrios.org.ua/

катехизм

Молитва св. Папи Івана Павла ІІ за Україну в церкві св. Миколая на Аскольдовій Могилі

«О Всеблагая Діво Маріє, Зарваницька Богородице, дякую Тобі за ласку перебування на київській землі, з якої світло Євангелія поширилося по всій Україні. Тобі, Мати Божа і Мати Церкви, перед Твоєю чудотворною іконою віддаю у руки мою апостольську подорож в Україну.

Пресвята Мати Божа, покрий Твоїм Материнським Покровом усіх християн, чоловіків та жінок доброї волі, які живуть у цій великій країні. Провадь їх до Свого Сина Ісуса, Який для всіх є Дорогою, Правдою і Життям. Амінь».

редакційна колегія


  • ПОЖЕРТВА

реквізити парафії для пожертв:

РГ УГКЦ Парафії Св Миколая на Аскольдовій Могилі,

код: 20051904 Ощадбанк АТ,

iban:  UA543226690000026003300218570

http://askoldova-mohyla.org/uk/

 

Офіційний сайт жіночого вокального ансамблю "Аніма" УГКЦ св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі

 http://anima.askoldova-mohyla.org/