«ВКЛОНЯЮСЯ ЧИСТІЙ ХРИСТОВІЙ ВІРІ ЦІЄЇ ЗЕМЛІ» — Папа Іван Павло ІІ
Субота, 22 червня 2013, 22:59
У 2001 р. відбувся апостольський візит Папи Римського Івана Павла ІІ на багатостраждальну українську землю. Зустрічі зі Святішим Отцем на Аскольдовій могилі передувало кілька подій із життя нашої парафії, про які варто згадати.
Усе почалося 1997 р. з нашої прочанської подорожі до Ченстохови на зустріч із Папою Іваном Павлом ІІ. Це була не просто проща, а справжня хресна дорога. Безліч разів ламався в дорозі автобус, на кордоні нас зустріли довжелезні черги, ретельна перевірка документів, потім було тривале блукання польськими автобанами…
Однак усі ці перешкоди послужили для гарного виховання нашої смиренності, терпеливості, твердості віри.
До Ченстохови ми прибули опівночі. Служба Божа, яку очолював Папа давно закінчилась. Холодних, голодних, спраглих, без даху над головою нас зустрів о.Ігор Онишкевич. На всі гроші, що залишились у нього після триденного перебування на прощі, отець купив нам бананів, втамував нашу спрагу, влаштував на ночівлю.
О 6 годині ранку ми вже були на полі, де з тисячами прочан очікували Божественної Літургії на чолі з Папою Римським. Літургія розпочалась о 9-тій годині, де ми прийняли Святе Причастя з рук самого Папи! Наші серця та душі переповнювались радістю. Жовто- блакитні прапорці, «Боже великий єдиний, нам Україну храни...».Чи могла я тоді подумати, що це буде не єдина, а лише перша зустріч із Папою Іваном Павлом ІІ?!
У 2000 р. на запрошення самого Папи ми приїхали до Риму для святкування 2000-ліття Різдва Христового та 80-ліття Івана Павла ІІ. Делегацію з України Папа прийняв особисто в українському приділі собору св. Петра. Іван Павло ІІ вітав нас українською мовою, з його рук ми радо приймали дарунки (хустки, шапки, сумки, канцелярські приладдя, пам’ятні значки).Нічні чування, Пресвята Євхаристія з рук Папи..
Тоді не виникало жодної думки про те, що зможемо побачити цю святу людину на нашій землі, у церкві нашої парафії…
І ось 23 червня 2001 року Папа прибуває в Україну, цілує її землю, вітає нас своїм серцем і душею! Перше місце, яке відвідав Понтифік, була церква св. Миколая на Аскольдовій могилі, наша парафія. Наші душі тремтіли в очікуванні такої події. Пригадую, всі сумніви розвіялись, коли під’їхав папа-мобіль.
Вітер, дощ...Папа у супроводі помічників під парасолькою вітає усіх присутніх українською мовою: «Слава Ісусу Христу!», приймає з рук єпископа Василія Медвіта та отця Ігоря Онишкевича хрест-ключ від церкви, ступає до нашої святині, припадає на коліна перед чудотворним образом Зарваницької Богородиці, яку спеціально для цієї події привезли до Києва із Зарваниці. Його молитва — щира й чиста. Сила віри та надія на милість Всевишнього творять чуда.
Папа Іван Павло ІІ виходить із церкви, дощ вщухає, з’являється сонце. Таке ж чудо вся Україна могла бачити і у Львові, на Сихові: Папа заспівав дитячу пісеньку «вийди, вийди сонечко», хмари розступились, дощ ущух і над паломниками засяяло сонце. Хоч тоді ані дощу, ані вітру ми не відчували, бо погляди були прикуті до цієї величної постаті, яка взяла на себе сміливість вибачитися перед цілим світом за несправедливі вчинки Римо-Католицької Церкви, скоєні впродовж усіх століть.
Відтак Папа разом з Кардиналом Любомиром Гузаром сіли в папа-мобіль. Звідусіль лунало: «Хай живе Папа!», «Хай живе Україна!», а у відповідь: «Благословення Господнє на вас, на ваші родини, на вашу Україну».
З наших рук Папа прийняв хліб та сіль. Він був у нашій церкві, на місці, де від часів князя Аскольда — царя й мученика за віру Христову постала перша святиня на землях Київської Русі-України. Пам’ять про Папу та його візит залишиться назавжди з нами, нашими нащадками, у наших серцях.
Візит Папи Римського навернув багато людей у лоно Христової Церкви. Багато нехрещених охрестилося, а невіруючих полонив вогонь віри. Яскравим прикладом стала теперішня наша парафіянка п. Людмила Панченко. Після від’їзду Папи п. Людмила охрестилась, із затятої атеїстки стала ревною християнкою і відтоді все своє життя присвячує служінню парафії.
Ми ж повинні виконати заповіт Блаженного Папи Івана Павла ІІ — відбудувати Аскольдову могилу як монастир — із дзвіницею, братськими корпусами. Ця церковця об’єднує всіх християн у єдину Христову родину, лучить до єдності та Божої любові, — єдина віра, єдина мова, єдиний народ.
Ірина Жукова, парафіянка, архітектор, Ігор Савицький, парафіянин, архітектор, фотохудожник для «Оранти»